NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Melioranci apelują o dodatkowy przekop do Nogatu

  Melioranci apelują o dodatkowy przekop do Nogatu

  Łukasz Kłos

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czy w Białej Górze powstanie dodatkowy przekop między Liwą a Nogatem? Chcieliby go przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Kwidzyńskiego Związku Spółek Wodnych.
  - Używany obecnie jaz w Białej Górze nie ma dostatecznej przepustowości. To powoduje, że w takich sytuacjach, jakie miały miejsce przed kilkunastoma dniami, woda cofa się z Liwy do kanałów i rowów melioracji szczegółowej - tłumaczy Wojciech Pałka, szef związku, który odpowiada za rowy szczegółowe, czyli ostatnie ogniwo infrastruktury hydrotechnicznej.

  Jego zdaniem, wysoki poziom wody w rowach powoduje, że nie odchodzi ona z pól w dostatecznym tempie.
  - Dotychczas zdawało się, że podtopienia są wynikiem kłopotów z drożnością melioracji. Jednak w ubiegłym roku dużo zrobiono, by to poprawić, a sytuacja wciąż się powtarza. Wody jest tyle, że przy obecnej instalacji w Białej Górze nie nadąża odchodzić do Nogatu - dodaje Pałka.

  Odmiennego zdania jest Dariusz Cybulski, kierownik Nadzoru Wodnego w Korzeniewie, odpowiadającego za stan Liwy. Twierdzi, że wykonywanie dodatkowego przekopu jest stratą pieniędzy, bo istniejąca infrastruktura w pełni radzi sobie z naporem wody. Według jego wyliczeń, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach pogodowych jaz w Białej Górze nie osiąga swojej maksymalnej wydajności.

  Wojciech Pałka dodaje jednak, że w górnym odcinku koryto rzeki ma minimalny spadek i należy dążyć do przyspieszenia przepływu wody w rzece, by nie zbierała się na polach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama