Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy miód ma inne właściwości

Edyta Okoniewska
Edyta Okoniewska
Miód naturalny jest bardzo niejednorodną substancją. Jego barwa, konsystencja, zapach, smak i inne właściwości zależą od roślin, z których pochodzi, stąd występują liczne i znacząco różniące się między sobą odmiany.

Miód jest produktem łatwym do zafałszowania. Te czynniki sprawiają, iż rozpoznanie dobrego, niepodrabianego miodu, bez specjalistycznych badań laboratoryjnych jest bardzo trudne. Z tego też powodu, najlepiej zaopatrywać się w miód z pewnych źródeł, od zaufanych pszczelarzy. Niektórzy z nich legitymują się certyfikatem Polskiego Związku Pszczelarskiego, który powinien świadczyć o dobrej jakości miodu. Jednym z ważnych wskaźników prawdziwości miodu jest jego krystalizacja. Każdy miód dobrej jakości, za wyjątkiem miodu akacjowego, w ciągu 1-2 miesięcy od miodobrania zawsze zamienia się w jednorodną, skrystalizowaną masę. Jeżeli miód pozostaje długo w stanie płynnym może, choć nie musi, świadczyć to o jego zafałszowaniu lub przegrzaniu w celu zapobiegania krystalizacji.

W naszym województwie główne odmiany miodu to: rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy i gryczany. Sporadycznie pojawiają się też miody mniszkowe, spadziowe, spadziowo-nektarowe oraz wrzosowe.

Miód wielokwiatowy
Ze względu na łagodny smak, miód wielokwiatowy poleca się podawać dzieciom przy leczeniu grypy, przeziębień, chorób dolnych dróg oddechowych, a także zapobiegawczo.

Miód rzepakowy

Pomocny w leczeniu wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Polecany jest przy leczeniu schorzeń układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego, miażdżycy. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i wyrównuje niedobory potasu w organizmie. Przyspiesza gojenie ran.

Miód spadziowy

Są to miody gęstsze od nektarowych i zawierają więcej związków mineralnych, szczególnie potasu, fosforu, chloru, siarki, wapnia, magnezu i żelaza. Charakteryzuje je wysoka aktywność antybiotyczna i bakteriobójcza. Działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, wspomagają system odpornościowy. Zalecane są osobom pracującym dużo przy komputerze.

Miód lipowy
Zalecany jest przy chorobach dróg moczowych i nerwicach. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.

Miód akacjowy

Pomocny w leczeniu wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej oraz stanów kurczowych jelita cienkiego i grubego.

Miód gryczany
Polecany przy zapaleniach nerek i opłucnej, stanach osłabienia pamięci, leczeniu jaskry, osłabionego wzroku i słuchu. Dzięki dużej zawartości rutyny polecany jest przy miażdżycy, chorobie wieńcowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki