Żuławy: Regulacja ujścia Wisły pochłonęła już 108 mln zł. To...

  Żuławy: Regulacja ujścia Wisły pochłonęła już 108 mln zł. To nie koniec inwestycji

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 45 km zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw wałów przeciwpowodziowych na sześciu rzekach, kilkanaście wyremontowanych stacji pomp oraz jedna całkowicie wybudowana od podstaw. W sumie 27 inwestycji i wydanych na razie 108 mln zł - to efekty realizacji pierwszego etapu tzw. Programu Żuławskiego.
  Mieszkańcy gminy Ostaszewo uszczelniali wały przeciwpowodziowe Wisły w maju 2010 r., gdy poziom rzeki wzrósł, a nasyp zaczął przeciekać

  Mieszkańcy gminy Ostaszewo uszczelniali wały przeciwpowodziowe Wisły w maju 2010 r., gdy poziom rzeki wzrósł, a nasyp zaczął przeciekać ©Tomasz Chudzyński

  To największe i najdroższe inwestycje w systemie przeciwpowodziowym Żuław od czasu operacji osuszania zalanego po II wojnie światowej regionu. Prace odbywały się m.in. w powiatach gdańskim, nowodworskim, malborskim a także w okolicach Elbląga.

  - Nie muszę przypominać, jakie znaczenie dla położonego na depresji regionu ma zabezpieczenie przeciw powodzi. Teraz na pewno jest bezpieczniej, chociażby z uwagi na naprawę wałów Wisły - podkreśla Mariusz Nierebiński, dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku.

  Oprócz Wisły zabezpieczono m.in. kanał Raduni na terenie Gdańska i w okolicach Pruszcza Gdańskiego, rzekę Elbląg i jezioro Drużno w powiecie elbląskim, odcinek rzeki Tugi w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego.

  Część zadań jeszcze jest realizowana. Według planu, do końca III kwartału 2015 roku zmodernizowanych będzie następnych siedem stacji pomp. Wartość programu wzrośnie wówczas do 140 mln złotych.

  - Jesteśmy zadowoleni z programu, zwłaszcza że dzięki tzw. oszczędnościom poprzetargowym (część inwestycji okazała się tańsza niż wcześniej szacowano) udało się wykonać więcej prac - zauważa Nierebiński. - Już przygotowujemy drugi etap. Jest jeszcze mnóstwo potrzeb, m.in. rozwiązanie problemu niszczących nadrzeczne wały bobrów.  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama