POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Umorzono śledztwo ws. motocyklisty. Sąd inaczej patrzy na...

  Umorzono śledztwo ws. motocyklisty. Sąd inaczej patrzy na pirata, inaczej na gapę [ROZMOWA]

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z sędzią Grzegorzem Kachelem ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia rozmawia Tomasz Słomczyński
  Czytaj więcej: Umorzono śledztwo w sprawie motocyklisty, który jechał przez Gdańsk i Sopot 250 km/h

  Jak to jest, że umarza się postępowanie wobec kogoś, kto przejechał na motocyklu z Gdańska do Sopotu jak wariat, zagrażając innym ludziom? Ten człowiek nie poniesie kary?

  O ile można mówić w tej sytuacji o popełnieniu szeregu wykroczeń, to gdy chodzi o przestępstwo, nie ma tu jego ustawowych znamion. Zresztą w tej konkretnej sprawie trudno o rozsądną wypowiedź bez znajomości wniosków opinii biegłego.

  Zostały podane do publicznej wiadomości, już Panu mówię: biegły stwierdził, że zagrożenie było trzykrotne, raz - w odniesieniu do sześciu osób, dwa kolejne razy - w odniesieniu do pięciu osób.
  Według ustawy, żeby postawić zarzut o przestępstwo w takiej sytuacji, trzeba stwierdzić, że ktoś sprowadza katastrofę lub jej niebezpieczeństwo w ruchu lądowym, zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób. Z orzecznictwa wynika, że powinno to być przynajmniej kilkanaście osób.

  Mamy więc sytuację, w której ten człowiek jest traktowany tak samo jak ja, kiedy na przykład przejadę przez przypadek na czerwonym świetle.
  Nie. Nie powinniśmy tak mówić. Inaczej ocenia się kogoś, kto przejechał na tak zwanym późnym żółtym albo na czerwonym świetle raz, zwłaszcza przez nieuwagę, a inaczej ocenimy kogoś, kto robi to wielokrotnie i z premedytacją. To kwestia umyślności lub nieumyślności takiego działania. I powinna znaleźć odzwierciedlenie w wymiarze kary.

  Przeczytaj: Pirat drogowy jechał przez Gdańsk i Sopot na motocyklu 250 km/h. Policja: Będzie kara [FILM]  Powinna, ale nie znajduje. To jest wykroczenie i to jest wykroczenie...
  I tak, i nie. Z mojej praktyki wynika, że jeśli ktoś się zagapi i przejedzie na żółtym świetle, zapłaci 200-400 złotych grzywny. Osoba, która z premedytacją przejedzie na czerwonym świetle raz, drugi, trzeci, nie może liczyć już na pobłażliwość.

  Dostanie trzy albo cztery mandaty po 300 złotych?
  Nie. Kara grzywny wynosi nawet do pięciu tysięcy.

  Czegoś tu nie rozumiem. Ktoś, tak jak "nasz" motocyklista, umyślnie i wielokrotnie łamie przepisy, ale popełnia "tylko" wykroczenia - to znaczy, że grozi mu mandat, czy coś więcej?
  Jeżeli dana osoba dopuszcza się jednego wykroczenia, grozi jej mandat do 500 złotych. Jeśli popełnia więcej niż jedno wykroczenie, górna granica wysokości mandatu wynosi tysiąc złotych. A w sytuacji, o jakiej mówimy, kiedy mamy na przykład kilkanaście wykroczeń, policja zazwyczaj kieruje do sądu wniosek o ukaranie. Odstępuje w ten sposób od nałożenia mandatu. Wtedy sąd przejmuje sprawę i może wymierzyć grzywnę do 5 tysięcy złotych. Druga możliwość jest taka, że w pewnej kategorii wykroczeń drogowych tylko sąd może wymierzyć środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co więcej - jeśli się okaże, że ktoś taki w ciągu ostatnich dwóch lat był już w ten sposób ukarany, więc jest recydywistą, sąd może orzec areszt do 30 dni. To są oczywiście skrajne przypadki.

  Jak rozumiem, to wszystko dzieje się bez udziału prokuratora, nie ma tu mowy o "wielości" osób, to wciąż są kary za wykroczenia, nie zaś za przestępstwa?
  Tak. To kary przewidziane w kodeksie wykroczeń za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym przypadku nie musi być stwierdzonego zagrożenia katastrofą zagrażającą wielu osobom.

  Czyli mimo że prokuratura umorzyła postępowanie, to i tak "naszemu" motocykliście mogą grozić te kary - grzywna do 5 tysięcy złotych, odebranie prawa jazdy, być może nawet areszt ?
  W zależności od spełnienia warunków, o których mówiłem, tak.

  Zewsząd słychać głosy oburzenia na prokuratorskie umorzenia spraw dotyczących piractwa drogowego.
  Błędem jest uleganie emocjom. Wydaje nam się, że na podstawie jednego przypadku powinniśmy przebudowywać system prawny. Nie tędy droga. Czasem w organach ścigania czy sądach zapadają kontrowersyjne decyzje, a umorzenia nierzadko bywają skutkiem braku wystarczających dowodów. To nie powód, żeby natychmiast zmieniać obowiązujące przepisy.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stara tradyca

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści


   Złota wolność szlachecka zawsze oznaczała wolność prowadzącą do anarchii.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama