Kajakiem przez Pomorze. Powstaną szlaki kajakowe wdłuż...

  Kajakiem przez Pomorze. Powstaną szlaki kajakowe wdłuż kilkudziesięciu rzek

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na pomorskich rzekach powstanie kajakowa infrastruktura

  Na pomorskich rzekach powstanie kajakowa infrastruktura ©Tomasz Bołt/archiwum

  Trwa opracowywanie szczegółowej mapy pomorskich rzek, na których powstanie kajakowa infrastruktura. Ma ona przyciągnąć turystów z Polski i zagranicy. Szlaki mają mieć odpowiednio niskie pomosty, pola biwakowe, sanitariaty, suszarnie dla kajaków, przyłącza energetyczne i oświetlenie.
  Na pomorskich rzekach powstanie kajakowa infrastruktura

  Na pomorskich rzekach powstanie kajakowa infrastruktura ©Tomasz Bołt/archiwum

  Wieść mają ponad dwudziestoma rzekami, m.in. Wierzycą, Nogatem, Liwą, Motławą, Martwą Wisłą, Szkarpawą, Tugą, Wisłą Królewiecką, Brdą, Łebą i Redą, łącznie 1500 km.

  Projekt realizowany przez biuro rozwoju szlaków wodnych Urzędu Marszałkowskiego ma przypominać zrealizowany już program Pętli Żuławskiej. Podobnie jak przy pętli, to samorządy proponują miejsca odpowiednie ich zdaniem do umiejscowienia szlaków i przystani. Gminy poniosą także finansową część inwestycji.

  - Specjalna komisja wytypowała rzeki na całym Pomorzu, pod względem potencjału turystycznego i możliwości hydrograficznych - mówi Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego. - Chcemy udostępnić turystom nasze lokalne wody, zapewniając jednak pewną infrastrukturę.

  Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji szlaków w ramach programu "Kajakiem przez Pomorze" (taką nosi nazwę). Np. na terenie gminy Nowy Dwór Gdański Urząd Marszałkowski zaakceptował do budowy infrastruktury turystycznej proponowane przez samorząd lokalizacje w miejscowościach Marynowy, Żelichowo, w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. Podmiejskiej (na rzece Tudze), miejscowości Osłonka (rzeka Szkarpawa) i miejscowości Kępki (rzeka Nogat). Żuławski samorząd łączny koszt budowy szacuje na ok. 1 mln zł.

  - Początkowo zakładaliśmy, że turystyka kajakowa będzie jednym z elementów Pętli Żuławskiej - dodaje Ptak. - Jednak potencjał pomorskich szlaków kajakowych jest tak znaczący, a przy tym niewykorzystany, że lepiej będzie zrobić osobny projekt.

  Projekt ma być finansowany z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. - Zakładamy, że każdy obiekt na kajakowym szlaku będzie kosztował ok. 100 tys. zł - dodaje Zbigniew Ptak. - Dofinansowanie ma wynosić od 40 do nawet 75 proc. Pierwsze prace budowlane mogłyby się rozpocząć już w roku 2015.


  t.chudzynski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Topienie pieniędzy

   a/a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kolejne topienie pieniędzy. To nie będzie owocowało w przyszłości. Pomimo finansowania z Unii nasza innowacyjność jako państwa jest na poziomie Kirgistanu. Smutne. Cóż, więcej igrzysk... Panowie a...rozwiń całość

   Kolejne topienie pieniędzy. To nie będzie owocowało w przyszłości. Pomimo finansowania z Unii nasza innowacyjność jako państwa jest na poziomie Kirgistanu. Smutne. Cóż, więcej igrzysk... Panowie a niedługo w Polsce będą jedynie centra dystrybucyjne.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama