Jagodowy i grzybowy krach

  Jagodowy i grzybowy krach

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W zeszłym roku było wspaniale. W tym jest bieda z nędzą. W lasach nie obrodziło z powodu majowo-czerwcowej suszy, więc ubogie rodziny z powiatu bytowskiego nie mogą zarobić na zbiorach grzybów i jagód. Runo leśne nie dość, że jest zniszczone, to jeszcze nie w cenie.
  Średnia cena kilograma popularnych kurek wynosi obecnie 8 zł, a jagód tylko 6,5 zł. Wiele stałych punktów skupu jest nadal zamkniętych.

  - Jagód w tym roku prawie w ogóle nie było, a poza tym cena była niska. Tak samo źle było z kurkami, aż do ostatnich opadów. Teraz ludzie zaczęli przynosić zbiory, ale niestety, grzyby nie są w cenie - mówi Joanna Mallek, która prowadzi skup runa leśnego w Nożynie (gm. Czarna Dąbrówka).
  Ludzie zarobić nie mogą, a przecież zbiór runa leśnego jest często jedynym źródłem utrzymania. - W zeszłym roku robiliśmy nawet wspólne wypady do lasu. Braliśmy busa i razem z sąsiadami ruszaliśmy już o czwartej rano.

  Do wieczora małżeństwo mogło zarobić nawet 700 złotych za jagody, bo cena wahała się wtedy w okolicach 10 złotych za kilogram. W tym roku jagód nie ma, więc nikt w jeden dzień 70 kilogramów na parę nie uzbiera - żali się 48-letnia Janina z Miastka.

  Problem mają też właściciele firm zajmujących się skupem runa leśnego. Jedni zawiesili w ogóle działalność, inni w ostatniej chwili musieli się nieco przebranżowić.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo