Akcja ratunkowa na Bałtyku. Załoga śmigłowca "Anakonda"...

  Akcja ratunkowa na Bałtyku. Załoga śmigłowca "Anakonda" ratowała Szwedkę

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadzona została w niedzielę
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Materiały prasowe

  Załoga śmigłowca ratowniczego z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ewakuowała 65-letnią Szwedkę z promu znajdującego się około 30 kilometrów na północny-zachód od Rozewia. Kobieta została przetransportowana na ląd, karetka pogotowia przewiozła ją do szpitala.
  Akcja miała miejsce w niedzielę, 23 listopada 2014 r. Około godziny 12.20 załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została powiadomiona, że na pokładzie promu Stena Vision płynącego z Gdyni do Karlskrony znajduje się 65-letnia kobieta z podejrzeniem krwotoku wewnętrznego.

  - 11 minut później na ratunek chorej wystartowała „Anakonda” pod dowództwem kpt.
  pil. Janusza Żytko - relacjonuje kmdr ppor. Czesław Cichy. - W momencie startu prom znajdował się około 50 kilometrów od lotniska. Po 27 minutach lotu śmigłowiec był już nad nim. Na pokład opuszczony został ratownik, który udzielił poszkodowanej pierwszej pomocy i przygotował do podjęcia za pomocą noszy. O godzinie 13.08 chora znajdowała się na pokładzie „Anakondy” zmierzającej w kierunku lądu. Po 24 minutach maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie kobieta przytomna, w stanie dobrym, została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

  To 15 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90. lotnicy morscy uczestniczyli w 557 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 293 osobom.

  Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”:
  • kpt. pil. Janusz Żytko - dowódca załogi;
  • kpt. pil. Marek Wawrzyniak - drugi pilot;
  • st. chor. szt. Robert Kotyński – technik;
  • st. chor. szt. Stanisław Czujkowski – ratownik.


  Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ten wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  WYNIKI GŁOSOWANIA W WOJ. POMORSKIM  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Scierwo sie zjezdza

   Belchatowski Kaszub (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Stara wywloka zamiast wnuki nianczyc albo chlopowi ciasto upiec szlajala sie na alkoholowej wyprawie po tania wodke. Pozniej takie bladzie jeszcze roszczenia maja o nie takie c****.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwedzki socjalizm

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W Szwecji życie zaczyna się po 65. Podróże, a nie bar mleczny za bony z opieki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama