W Malborku ma się zmniejszyć liczba szkół

  W Malborku ma się zmniejszyć liczba szkół

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z początkiem września br. Szkoła Podstawowa nr 5 ma być częścią Zespołu Szkół nr 3

  Z początkiem września br. Szkoła Podstawowa nr 5 ma być częścią Zespołu Szkół nr 3 ©Jacek Skrobisz

  Od nowego roku szkolnego zmniejszy się prawdopodobnie liczba szkół w Malborku. W miejsce pojedynczych podstawówek i gimnazjów mają się pojawić zespoły szkół. Dotyczy to Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2, które mają wejść w skład Zespołu Szkół nr 2. Taki sam los czeka SP 5 i gimnazjalną "trójkę", które mają przeistoczyć się z ZS nr 3.
  Z początkiem września br. Szkoła Podstawowa nr 5 ma być częścią Zespołu Szkół nr 3

  Z początkiem września br. Szkoła Podstawowa nr 5 ma być częścią Zespołu Szkół nr 3 ©Jacek Skrobisz

  Połączenie szkół ułatwi to, że zajmują sąsiadujący kompleks budynków w dzielnicach Piaski i Południe. Decyzja zapadnie w czwartek na sesji Rady Miasta. Część dyrektorów placówek oświatowych o planowanej reorganizacji dowiedziała się od nas, inni słyszeli o tym w formie plotek.

  - Nie chcę komentować tego planu, dopóki nie dowiem się o nim więcej - usłyszeliśmy od jednej z dyrektorek.
  O planie połączenia szkół Urząd Miasta nie rozmawiał z nauczycielami, a także z rodzicami uczniów.

  - Na posiedzeniu Komisji Oświaty pytałem o to, czy były w tej sprawie przeprowadzone konsultacje społeczne. Usłyszałem odpowiedź, że nie - mówi Krzysztof Grylak, radny Rady Miasta Malborka.

  W projektach uchwał zapowiadających stworzenie dwóch zespołów szkół w miejsce czterech obecnych jednostek oświatowych czytamy, że jest to wynik niżu demograficznego oraz chęci wprowadzenia oszczędności. Reorganizacja ma wpłynąć pozytywnie na racjonalniejsze gospodarowanie zasobami kadrowymi i zarządzanie budynkami, z których korzystają uczniowie.

  - Racjonalnie te argumenty znajdują swoje uzasadnienie, ale nie wszystko co racjonalne jest realnie dobre - mówi radny Grylak. - Na posiedzeniu Komisji Oświaty zagłosowałem za pozytywną opinią w sprawie projektów uchwał, ale to nie znaczy, że zdania nie zmienię. Nie wiem, jakie jest stanowisko w tej sprawie pracowników szkoły. Zamierzam poznać opinię środowisk związanych z placówkami oświatowymi.

  Uczniowie szkół, których dotyczy reorganizacja, będą uczęszczać do tych samych budynków. Zmieni się tylko nazwa placówki. To samo dotyczy kadry nauczycielskiej, która od 1 września br. formalnie będzie pracowała w zespole szkół.

  Reorganizacja wpłynie na skład kadry kierowniczej. Zamiast obecnych czterech dyrektorów placówek, będzie tylko dwóch.
  - Trzeba myśleć o tym, czy po reorganizacji będzie możliwe dobre zarządzanie szkołami. Dyskusja o obronie stanowisk dyrektorskich byłaby chora - mówi Dariusz Rowiński, dyrektor Gimnazjum nr 3.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama