NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk. Górny Wrzeszcz też chce rady osiedla

  Gdańsk. Górny Wrzeszcz też chce rady osiedla

  Anna Dąbrowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk. Górny Wrzeszcz też chce rady osiedla
  Od ponad tygodnia mieszkańcy Górnego Wrzeszcza zbierają podpisy pod wnioskiem o utworzenie rady w ich dzielnicy. Potrzebują około 2,1 tys. podpisów, ale dla pewności chcą zebrać 2,3 tys. Praktyka pokazuje, że po weryfikacji przez urzędników nieważnych jest blisko 200 z nich.
  Gdańsk. Górny Wrzeszcz też chce rady osiedla

  Kilkunastu mieszkańców Górnego Wrzeszcza z grupy inicjatywnej zorganizowało zbieranie podpisów w 15 kioskach w górnej części Wrzeszcza. Chcą też zbierać je przy kościołach, w bibliotekach, spółdzielniach mieszkaniowych i u sąsiadów.

  - Kilkanaście lat temu próbowano założyć tu radę, nawet zebrano podpisy, ale ponieważ wtedy nie było jeszcze podziału Wrzeszcza na dolny i górny, nie udało się - mówi Ewa Lieder, przewodnicząca Komitetu Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz.


  Arkadiusz Kowalina, przewodniczący grupy inicjatywnej, uważa, że mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie rady zachęcą zwiększające się kompetencje rad. - Już się mówi o podwyższeniu kwoty na jednego mieszkańca do 4,5 zł. Poza tym rady dostaną pieniądze na drobne remonty, bo to mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego im trzeba - mówi.

  Swoją pomoc w zbieraniu podpisów zadeklarowali członkowie Stowarzyszenia Młodych Demokratów. - Oferujemy pomoc, ale nie chcemy upartyjnienia tych oddolnych działań. To ciągle będzie inicjatywa obywatelska mieszkańców - zapewnia Piotr Borawski, radny PO. Inicjatorzy powstania rady zamierzają przyjąć pomoc, ale zastrzegają, że ich działania nie mają nic wspólnego z PO.

  Wrzeszczanom zostały dokładnie dwa tygodnie na zebranie podpisów, bo 21 lutego mija termin ich składania, jeśli wybory w Górnym Wrzeszczu mają się odbyć 8 maja. - Jeśli się nie uda, trudno. Będziemy zbierać dalej i złożymy wniosek w późniejszym terminie. Wtedy może się uda zorganizować dodatkowe wybory dla kilku dzielnic, by łatwiej było je nagłośnić - nie zraża się Kowalina.

  Spotkania w sprawie utworzenia rady odbywają się w każdy czwartek o 18 przy ul. Pileckiego 4 we Wrzeszczu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama