Prof. Marek Hołyński: System dla PKW powinien być zamówiony...

  Prof. Marek Hołyński: System dla PKW powinien być zamówiony poza przetargiem [ROZMOWA]

  Rozmowa z prof. Markiem Hołyńskim

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prof. Marek Hołyński

  Prof. Marek Hołyński

  Z Prof. Markiem Hołyńskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, dyrektorem Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie, rozmawia Tomasz Słomczyński.
  Prof. Marek Hołyński

  Prof. Marek Hołyński

  Kiedy urzędnik ma nadzorować postawienie budynku, jest w stanie sobie z tym poradzić, samemu będąc inżynierem, posiadając wiedzę budowlaną. Może też skorzystać z usługi doradców, których na rynku jest mnóstwo. Jednak w sytuacji, gdy ma nadzorować budowę systemu informatycznego - już niekoniecznie sobie poradzi. Zgadza się Pan?
  Tak, zgadzam się z tym.

  Pójdźmy dalej. Każde zamówienie publiczne, niezależnie od tego, czy chodzi o prace budowlane, czy usługę informatyczną, musi być zlecone w drodze przetargu. A wtedy urzędnik musi mieć pojęcie o tym, co zamawia. Bo musi stworzyć dokument, który nazywa się Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia.

  Sama ustawa ma swoje wady, ale nie jest taka zła. Wszystko zależy od tego, kto ją będzie stosował. Jeśli urzędnik nie ma pojęcia i dla własnej wygody kieruje się kryterium najniższej ceny, bo wtedy nie musi zastanawiać się nad merytorycznymi wymaganiami, to zaczynają się problemy. Natomiast są instytucje, w których ludzie są kompetentni i potrafią powiedzieć, czego chcą, również w obszarze informatyki.

  Być może w większości przypadków tak jest. Ale jest kilka spektakularnych porażek. Mam tu na myśli rzecz jasna problem z liczeniem głosów po wyborach. Być może nie powinniśmy oczekiwać od urzędnika, który jest na przykład sędzią w stanie spoczynku, żeby potrafił zdefiniować swoje oczekiwania wobec informatyka, który ma wykonać usługę.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najniższa cena...

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...przy niedoprecyzowanej specyfikacji, to idiotyzm. Pracuję w branży, gdzie sformułowanie precyzyjnej i jednoznacznej specyfikacji jest prawie niemożliwe z uwagi na mnogość parametrów urządzeń,...rozwiń całość

  ...przy niedoprecyzowanej specyfikacji, to idiotyzm. Pracuję w branży, gdzie sformułowanie precyzyjnej i jednoznacznej specyfikacji jest prawie niemożliwe z uwagi na mnogość parametrów urządzeń, często wykluczających się. Stosowanie zasady "złotego środka" też nie ma sensu, bo cena wówczas nie jest najniższa. Błędne koło, albo wybór jakiegoś taniego badziewia, które wg deklaracji producenta "spełnia wszystkie kryteria wyboru". To miałem przez ostatnie dwa lata wyposażając szpital...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo