Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja poświęcona krajobrazom Kociewia na Uniwersytecie Gdańskim [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Naukowa sesja poświęcona krajobrazom Kociewia na UG
Naukowa sesja poświęcona krajobrazom Kociewia na UG Kazimierz Netka
Dwudniowa, ogólnopolska naukowa sesja poświęcona krajobrazom Kociewia, zaczęła się w sobotę, w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. To były już kolejne obrady Pomorskiego Sejmiku Krajoznawczego poświęcone losom pejzażu Polski.

Pejzaż Polski zmienia się na gorszy. Zeszpecany jest wysypiskami odpadów, wiatrakami, rozdeptywany jest przez nas, ludzi. Trzeba go ocalić, albo przynajmniej powstrzymać degradację krajobrazu – którego pierwotny kształt pochodzi od skandynawskiego lodowca.

To ów „cudzoziemiec” kilkanaście tysięcy lat temu tak pięknie wyrzeźbił powierzchnię naszej ziemi – wynika z referatów, przedstawionych podczas sesji m.in. przez Ryszarda Wrzoska, dr Mirosławę Malinowską, dr. Dawida Weisbrodta.

Z krajobrazami wiąże się też wyposażenie regionu z w zasoby wodne. Tej nam już coraz bardziej brakuje, dlatego, na przykład w Borach Tucholskich, trzeba tę wodę chwytać, powstrzymywać jej szybki odpływ. W programie sesji przewidziano wykład na ten temat, autorstwa Michała Lewandowskiego z Nadleśnictwa Kaliska, który zobrazował dokonania w zakresie malej retencji, a także wystąpienie Moniki Kwidzińskiej na temat Świętej Strugi – hydrologicznej perły Kociewia.

Zdaniem Piotra Kończewskiego, dyrektora Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej, Kociewie to łagodna kraina, co dyrektor podkreślał w swym wystąpieniu.

Za propagowanie kultury regionu, jego skarbów kulturowych i naturowych, Złotym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Edwin Kozłowski. Odznaczenie to wręczyła laureatowi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zwycięzcy ogólnopolskich konkursów: „Świat małej retencji” oraz „W ujściach bałtyckich rzek”, otrzymali dyplomy i nagrody.

Wybitnych Kociewiaków, zasłużonych dla dziejów nie tylko Pomorza i Polski, przedstawił były poseł Jan Kulas. Przypomniał Małgorzatę, córkę mieszkającego na Kociewiu księcia pomorskiego, Samobora II. - Średniowieczna Kociewianka, księżniczka Małgorzata, przez 20 lat władała Skandynawią – powiedział Jan Kulas.

W programie naukowej sesji uwzględniono też przedstawienie przez Pawła Raczyńskiego „Dnia na Kociewiu” oraz referaty: Edmunda Gruchały: „Kajakowym Szlakiem Cystersów po Kociewiu"; Alicji Wrzosek: „Zamek Kiszewski na Kociewiu"; dr. Jarosława Samsela: „Podwodny świat Kociewia” i „Szlaki turystyczne Kociewia" – Ryszarda Wrzoska.

Dlaczego to takie ważne? Bo nie zna się Polski, jeśli się nie zna Kociewia – powiedział Andrzej Gordon, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK.

Obradami sesji naukowej „Pomorze Gdańskie - mijające krajobrazy Kociewia” kierowali prof. Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Ryszard Wrzosek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego sesji, członek honorowy PTTK, prezes honorowy Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni.

Otwarcie Sejmiku Krajoznawczego zostało poprzedzone atrakcją kulturalną: występami w Uniwersytecie Gdańskim Zespołu Folklorystycznego „Modraki” z Pelplina.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki