POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Koalicje powyborcze w pomorskich miastach. Czas na...

  Koalicje powyborcze w pomorskich miastach. Czas na układanki w radach miast [INTERAKTYWNA MAPA]

  Przemysław Zieliński, współpr. JK, BC, J.S, MJ, R.K.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Koalicje powyborcze w pomorskich miastach. Czas na układanki w radach miast [INTERAKTYWNA MAPA]

  ©Mariusz Kapala/ Archiwum Polskapresse

  Wynik wyborów samorządowych 2014 zaskoczył zapewne wiele osób. W wielu pomorskich miastach będą musiały powstać koalicje.
  Koalicje powyborcze w pomorskich miastach. Czas na układanki w radach miast [INTERAKTYWNA MAPA]

  ©Mariusz Kapala/ Archiwum Polskapresse  Przed dylematem wyboru koalicjanta stoi m.in. wybrany po raz drugi na prezydenta Tczewa Mirosław Pobłocki. Jego komitet, Porozumienie na Plus, wprowadził do 23-osobowej Rady Miasta aż 11 radnych. Dużo, ale o jeden mandat za mało, aby o przyjęciu uchwał decydować samodzielnie. Rozmowy koalicyjne rozpoczęły się dzień po wyborach. Mimo wszystko Pobłocki mówi o komfortowej sytuacji.

  Pobłocki zapewnia, że z rozmów koalicyjnych nie wykluczy żadnego z komitetów, które wprowadziły swoich radnych do Rady Miasta.

  Koalicja będzie też potrzebna do sprawnego rządzenia prezydentowi Wejherowa. Komitet Krzysztofa Hildebrandta Wolę Wejherowo nie zyskał większości, wprowadził 9 spośród ogólnej liczby 21 radnych. Tyle samo mandatów uzyskała opozycyjna PO. Prawdopodobnie Wolę Wejherowo wejdzie w koalicję z PiS.

  W kartuskiej Radzie Miasta sytuacja jest bardzo ciekawa, bo żadne z ugrupowań nie uzyskało w niej większości. W 21-osobowej radzie najwięcej do powiedzenia mają Porozumienie Samorządowe, które zdobyło 8 mandatów, i Checz, które wprowadziło 6 kandydatów, ale żadne z tych stronnictw nie ma szans na swojego burmistrza.

  W Żukowie aż 9 mandatów w Radzie Miasta zdobyło KWW Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze. Jego kandydat, Wojciech Kankowski, wszedł do II tury wyborów. Jego rywalem będzie obecny burmistrz Jerzy Żurawicz, który wprowadził do rady 6 radnych ze swojego ugrupowania KWW Porozumienie Samorządowe dla Kaszub. Poza tym podstawowym układem jest 4 radnych z KW Samorządna Gmina Żukowo, który był w koalicji rządzącej i nie wiadomo, jak się obecnie zachowa.

  Wyniki wyborów 2014. Nowe i "przewietrzone" rady w pomorskich gminach

  W Starogardzie Gdańskim także nikt nie może w Radzie Miasta rządzić samodzielnie i nie wiadomo jeszcze, jaka koalicja powstanie. Najwięcej mandatów ma Platforma Obywatelska - 8, potem są: Prawo i Sprawiedliwość - 5, Stowarzyszenie Nasz Starogard - 5, KWW Edmunda Stachowicza - 2 i KW Stowarzyszenie Kociewskie - 1.

  Teoretycznie możliwe są różne układy koalicyjne. Niemniej liderzy ugrupowań twierdzą, że obecnie jest za wcześnie na wskazywanie, kto z kim będzie w koalicji. Podkreślają to zwłaszcza PO i Stowarzyszenie Nasz Starogard, bo ich kandydaci są przed II turą wyborów na prezydenta miasta i na tym teraz skupiają się te ugrupowania. Na razie nieoficjalnie słyszy się, że być może swoje siły połączą PiS i Stowarzyszenie Nasz Starogard.

  Wyniki wyborów samorządowych 2014 na Pomorzu. Tysiące nieważnych głosów! [INTERAKTYWNA MAPA]

  Na wynik dogrywki wyborów na burmistrza i rozpoczęcie rozmów koalicyjnych czeka także komitet Grażyny Cern we Władysławowie. Podobnie jest w Nowym Stawie.

  Koalicje będą musiały powstać w Słupsku, Ustce, Pelplinie, Gniewie, Człuchowie, Lęborku i Krynicy Morskiej.
  Zwycięskie komitety mogą za to rządzić samodzielnie w Redzie, Rumi, Pucku, Jastarni, Helu, Skórczu, Skarszewach, Czarnej Wodzie, Sztumie, Dzierzgoniu, Pruszczu Gdańskim, Kwidzynie, Bytowie, Malborku, Chojnicach, Łebie, Nowym Dworze Gdańskim, Sopocie, Gdyni i Gdańsku.

  Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym (20.11.2014r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  p.zielinski@prasa.gda.pl

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Wyniki głosowania w województwie pomorskim

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze nie ma oficjalnych wynikow

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   a juz pchaja sie do koryta Moze bedzie powtorka wyborow??????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomorskie,

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   to jeden wielko wstyd.Po tylu aferach,oszustwach,klamstwach...partia oszustow,ciagle popularna.Co za ludzie tam mieszkaja,autochtoni,przyjezdni,Niemcy?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama