Wkrótce łatwiej będzie zdobyć broń

  Wkrótce łatwiej będzie zdobyć broń

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na Pomorzu rośnie liczba osób, które po raz pierwszy starają się o pozwolenie na broń

  Na Pomorzu rośnie liczba osób, które po raz pierwszy starają się o pozwolenie na broń ©Michał Rogala

  Zmiany w ustawie o broni pozwalają m.in. na kupno pistoletu przez internet. Pozwolenie na posiadanie broni będzie dostawał każdy, kto otrzymał ją w spadku. Te i inne zmiany wejdą wkrótce w życie.
  Na Pomorzu rośnie liczba osób, które po raz pierwszy starają się o pozwolenie na broń

  Na Pomorzu rośnie liczba osób, które po raz pierwszy starają się o pozwolenie na broń ©Michał Rogala

  Pistolety będzie można kupować przez internet, a pozwolenie na posiadanie broni będzie dostawał każdy, kto otrzymał ją w spadku lub w drodze darowizny czy wyróżnienia. Policjanci zgody będą wydawali też członkom klubów sportowych, w których trenuje się strzelectwo, stowarzyszeniom zajmującym się kolekcjonowaniem broni oraz członkom grup zajmujących się odgrywaniem scen historycznych.

  To tylko niektóre z nowości, jakie pojawiły się w ustawie o broni. Prezydent już ją podpisał, zmiany wejdą w życie jeszcze w lutym.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy, że przyjęta nowelizacja ustawy nie ma na celu tego, by dostęp do broni stał się powszechny.

  - Te przepisy wcale do tego nie zmierzają. Szanse na zdobycie pozwolenia na broń rzeczywiście będę większe, ale jest to usystematyzowanie zasad i warunków, jakie powinien spełnić ubiegający się o wydanie pozwolenia - mówi Cezary Gawlas, dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA.

  Nowe prawo dopuszcza m.in. nabywanie broni przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, czyli np. przez internet.

  - Ten zapis dostosowuje sytuację Polski do tego, co już jest na rynkach unijnych. W XXI wieku taki sposób nabywania broni palnej wydaje się być już możliwym do wprowadzenia - zaznacza Gawlas i jednocześnie zastrzega, że będą mogli korzystać z niego tylko ci z kompletem wymaganych przepisami prawa dokumentów i upoważnień. - Czyli osoby, które zgodnie z prawem spełniają warunki do posiadania broni - wskazuje Gawlas.

  Zdaniem pomorskich policjantów, zmiany, które wprowadza nowa ustawa, są niewielkie.
  - Mają na celu głównie dostosowanie naszego prawa do prawa unijnego - wskazuje Błażej Bąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Nie ukrywa jednak, że niektóre punkty wśród mundurowych budzą obawy. Chodzi o zapisy mówiące o sytuacji, gdy ktoś otrzymuje broń w ramach darowizny lub spadku.

  - Co prawda, osoby te muszą przejść badania psychologiczne i nie być karane, ale ustawodawca nie przewidział sytuacji, gdy ktoś pomimo spełnienia tych wymogów będzie się znajdował w operacyjnym zainteresowaniu policji bądź innych służb - tłumaczy Bąkiewicz. -Może to być pole do nadużyć np. dla osób wywodzących się z zorganizowanych grup przestępczych - zaznacza.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Liberalizacja i ułatwienia

   Anilah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 52

   to odwzajemnienie za gremialne głosowanie na PO pensjonariuszy zakładów karnych. Jeśli zaś chodzi o służbę zdrowia, to tu już nie jest tak dobrze a właściwie jest coraz gorzej!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo