Wybory samorządowe 2014. Ruletka wyborcza, czyli władza...

  Wybory samorządowe 2014. Ruletka wyborcza, czyli władza kołem się toczy [KOMENTARZ]

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mimo niepewności, spowodowanej awarią systemu liczenia głosów, już teraz wiadomo, że nie sprawdziła się teoria o prezydentach, burmistrzach i wójtach "przyspawanych" do foteli. Niektóre z porażek są wyjątkowo bolesne. Inne zwycięstwa wręcz zadziwiają.
  Wybory samorządowe 2014. Ruletka wyborcza, czyli władza kołem się toczy [KOMENTARZ]
  Najpierw o wygranych, niekoniecznie zajmujących pierwsze miejsca. Takim zwycięzcą jest Ewa Lieder, aktywistka ruchów miejskich, trzecia w walce o fotel prezydenta Gdańska. Bez wsparcia partii przewodnicząca Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz zdobyła poparcie ponad 12 proc. gdańszczan.

  Czy jesteśmy świadkami narodzin oddolnego ruchu aktywistów miejskich i tego, że bardziej zaczynają się liczyć osobowości kandydatów od tego, jaka partia za nimi stoi? Zobaczymy za cztery lata. O świadomym głosowaniu gdańszczan świadczy także spektakularne "wycinanie" partyjnych "jedynek". Jak zwierzył się jeden z niedoszłych radnych, świadczy to o dramatycznym braku zaufania do rekomendacji partyjnych. Innym przejawem owego braku zaufania jest bardzo niska frekwencja w Gdańsku. Według politologa dr. Jarosława Ocha, może ona wskazywać na... niski poziom emocji, towarzyszący wyborom.

  Kolejne zaskoczenie to informacja o bardzo dobrym wyniku kandydata Twojego Ruchu w Słupsku. Robertowi Biedroniowi nie przeszkodziła ani łatka "człowieka z Warszawy", ani otwarcie deklarowany homoseksualizm, co zaprzecza tezie o polskim braku tolerancji. Za to pomogła duża pracowitość i deklaracja, że jego rządy nie będą miały nic wspólnego z "permanentną wojną polsko-polską".
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama