Kaszubscy kuczerzy uczyli się, jak dbać o konie

  Kaszubscy kuczerzy uczyli się, jak dbać o konie

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wielką Paradą Bryczek i Wozów w Szymbarku ( na zdjęciu - 2013 rok) zaczyna się zwykle lato na Kaszubach.

  Wielką Paradą Bryczek i Wozów w Szymbarku ( na zdjęciu - 2013 rok) zaczyna się zwykle lato na Kaszubach. ©Janina Stefanowska

  Kaszubscy kuczerzy spod Wieżycy, którzy wykorzystują konie w turystyce, nie chcą powtórki afery z Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obrońcy zwierząt interweniowali z powodu nadmiernego obciążania koni pracą. Przyszli na konferencję szkoleniową, by wysłuchać porad specjalistów weterynarii na temat utrzymania zwierząt w dobrej kondycji.
  Wielką Paradą Bryczek i Wozów w Szymbarku ( na zdjęciu - 2013 rok) zaczyna się zwykle lato na Kaszubach.

  Wielką Paradą Bryczek i Wozów w Szymbarku ( na zdjęciu - 2013 rok) zaczyna się zwykle lato na Kaszubach. ©Janina Stefanowska

  - Obecnie na Kaszubach w turystyce i rekreacji pracuje około 300 koni - szacuje Piotr Kupper, szef Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni w Szymbarku. - Wielu z nas ma wiedzę praktyczną, przekazywaną z dziada pradziada. To czasem za mało. Więc pomyśleliśmy, że warto się doszkolić, poprosiliśmy o pomoc naszego weterynarza, Wincentego Bronka i zorganizowaliśmy konferencję szkoleniową dla chętnych hodowców koni, kuczerów.

  Kaszubscy kuczerzy zimą organizują kuligi, przez resztę roku oferują przejażdżki bryczkami, drabiniastymi wozami czy indywidualne jazdy konne. - Mieliśmy swego czasu wizytę przedstawicieli organizacji obrońców zwierząt - przyznaje Piotr Kupper. - Nie chcemy przeżyć sytuacji z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zależy nam na dobrej opinii i utrzymaniu zwierząt w zdrowiu i dobrym stanie. Z ojcem i bratem mamy 50 koni w gospodarstwie. Obecnie więcej konie jeżdżą w siodle niż w zaprzęgu. Z konferencji wynieśliśmy fachowe wiadomości przekazane przez weterynarzy.

  Szkolenie poprowadzili wojewódzki lekarz weterynarii Włodzimierz Przewoski, Kazimierz Sekuła, powiatowy lekarz weterynarii w Kartuzach, Aleksandra Widulińska, inspektor weterynaryjny Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Gdańsku oraz Marek Sobucki, weterynarz z Kwidzyna.

  Przypomniał on podstawowe zasady postępowania z chorymi zwierzętami. Apelował, by nie nadużywać antybiotyków, a w porozumieniu z weterynarzem stosować proste, skuteczne sposoby - jak upust krwi, chłodzenie, kroplówki czy woda utleniona.
  Zwrócił uwagę na występujące u koni choroby kończyn, skóry, pasożyty, kolki u koni, zasady rozmnażania koni. Przypomniał o konieczności pielęgnowania końskich kopyt i jak najszybszym stosowaniu środków przeciwbólowych u cierpiących zwierząt.
  - Bardzo ważnym zadaniem hodowcy jest codzienna i okresowa pielęgnacja kopyt - poprzez zapewnienie prawidłowych warunków na wybiegu i w stajni - podkreślał Marek Sobucki.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terminu "kuczer' można użyć po niemiecku lub rosyjsku

   Polihistor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tu jest Polska.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama