POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Wybory samorządowe 2014:...

  Wybory samorządowe 2014: Frekwencja do godz. 17:30 - 39,28 proc. [VIDEO]

  Aktualizacja:

  Do godz. 17.30 frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła 39,28 proc. - poinformowała wieczorem PKW. Komisja do godz. 16 odnotowała 474 incydenty związane z wyborami.

  Jak powiedział Stanisław Zabłocki z PKW, do godz. 17.30 wydano 11 mln 924 tys. 199 kart do głosowania, co stanowi 39,28 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do głosowania. Największa była frekwencja w woj. świętokrzyskim - 46,19 proc. i podkarpackim - 43,85 proc., najmniejsza - w woj. śląskim - 35,29 proc. i dolnośląskim - 35,99 proc.

  W największych miastach do godz. 17.30 najwyższa frekwencja była w Rzeszowie: 37,39 proc., na drugim miejscu był Olsztyn z frekwencją 37,15, a na trzecim miejscu Gorzów Wielkopolski - 36,13 proc.

  Najniższą frekwencję odnotowano do godz. 17.30 w Zielonej Górze (24,39 proc.), we Wrocławiu (26,66 proc.) i w Szczecinie (27,23 proc.).

  Do godz. 17.30 frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła w Polsce 39,28 proc. Cztery lata temu, również podczas wyborów samorządowych, frekwencja na godz. 19 wyniosła 43,23 proc. Lokale wyborcze otwarto wówczas godzinę później niż w tym roku.

  Od rozpoczęcia ciszy wyborczej w piątek o północy do godz. 16 w niedzielę PKW odnotowała 474 incydenty związane z wyborami. Najczęściej dotyczyły zrywania plakatów, niszczenia banerów, agitacji, zniesławienia - mówił sędzia Bogusław Dauter z PKW. Odnotowano też osiem prób wyniesienia z lokalu wyborczego kart do głosowania.

  Z kolei Zabłocki odniósł się do pisma pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, który wskazuje, że w 11 lokalach wyborczych karty do głosowania zostały wydrukowane nieprawidłowo np. brakowało listy jednego z komitetów wyborczych lub lista jednego komitetu znalazła się w karcie dwukrotnie.

  Podkreślił, że PKW niezwłocznie po otrzymaniu pisma zwróciła się do odpowiednich komisarzy wyborczych w tej sprawie. Zabłocki powiedział, że Komisja otrzymała do tej pory jedną odpowiedź - od komisarza wyborczego w Warszawie, który wskazuje, że w danej komisji obwodowej nie stwierdzono, by karty do głosowania były niekompletne lub odbiegały od wzorca.

  "Każdy z tych sygnałów będzie bardzo dokładnie, bardzo skrupulatnie sprawdzany. (...) Będziemy oczekiwali na wyjaśnienia od pozostałych komisarzy wyborczych" - powiedział Zabłocki.

  O nieprawidłowych kartach do głosowania w lokalach wyborczych na terenie woj. lubuskiego, wielkopolskiego i śląskiego poinformował inny z komitetów wyborczych. Według tego komitetu błędy dotyczyły m.in. tego, że w lokalu wyborczym były karty z innego okręgu głosowania, na liście brakowało nazwiska jednego z kandydatów lub w ogóle brakowało listy jednego z komitetów wyborczych

  Zabłocki zaznaczył, że o ważności karty do głosowania rozstrzyga wyłącznie obwodowa komisja. "Wydaje się, że w sytuacji, gdy na karcie nie figuruje lista jednego z komitetów wyborczych, to taka karta nie powinna być uznana za ważną" - dodał.

  Miejska komisja w Raciborzu podjęła uchwałę, aby w dwóch obwodach głosowania przerwać pracę komisji w związku z tym, że dostarczono do nich niewłaściwe karty do głosowania. Przerwy trwały od godz. 11.40 do 12.10 w jednym z lokali, a w drugim od godz. 11.30 do godz. 12.05.

  Przedstawiciele PKW poinformowali, że ewentualne przedłużenie ciszy wyborczej dotyczyłoby tylko okręgów, w których przedłużono głosowanie.

  Do incydentu doszło m.in. pod Sierpcem (woj. mazowieckie). Wiceprzewodnicząca komisji obwodowej dorzuciła do urny wyborczej kartę do głosowania. Wobec kobiety wszczęto postępowanie karne, została odsunięta od prac w komisji.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 | JAK GŁOSOWAĆ, BY ODDAĆ WAŻNY GŁOS [VIDEO]


  PKW poinformowała, że w całej Polsce otwarto 27435 lokali wyborczych. Do godz. 12 odnotowano 207 incydentów wyborczych. Żaden z nich nie spowoduje jednak przedłużenia głosowania.


  Źródło: TVN24/x-news


  W Zabrzu, w jednym z lokali wyborczych zmarł mężczyzna - wyborca. Na krótko głosowanie zostało przerwane a potem przeniesione do innego pomieszczenia.

  Z Rzeszowa napłynęła informacja, że w Internecie pojawił się wpis o sprzedaży kart do głosowania po 5 zł za sztukę. Delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku zawiadomiła, że przed lokalem wyborczym nr 8 policja zatrzymała dwie osoby, które chciały kupić głosy wyborców. Znaleziono przy nich wizytówki kandydatów na radnych.

  Z kolei w małopolskim Głogowie komisja wyborcza musiała wdrożyć specjalną procedurę, po tym jak stwierdzono tam zniknięcie 480 kart do głosowania w wyborach na burmistrza. Karty nie trafiły do poszczególnych lokali wyborczych. Przewodniczący obwodowych komisji wyborczych z tego okręgu zdecydowali więc o osobistym ostemplowaniu i ponumerowaniu wszystkich pozostałych kart do głosowania.

  W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają lokalu. Więcej o incydentach wyborczych poniżej w naszym raporcie z Polski.

  RAPORT Z POLSKI
  * Zabrze: Mężczyzna zmarł w lokalu wyborczym. Głosowanie przerwano
  * Wyborcza komedia w Będzinie: Wyniesione karty i awantura o pieczątkę
  * Wybory samorządowe 2014 w Darłowie. Pobito syna kandydata na radnego
  * Kłobuck: Mężczyzna chciał zagłosować za żonę
  * Bytom: Na karcie znalazło się nazwisko kandydata, który się wycofał
  * Sosnowiec: Lokal wyborczy w Zagórzu otwarto z dwudziestominutowym opóźnieniem
  * Bajkowa komisja wyborcza w Czerwonaku [ZDJĘCIA]
  * Złe karty do głosowania w Będzinie i Czeladzi
  * Bielsko-Biała: Naruszenie ciszy, czyli napisy na chodnikach
  * Wybory w Katowicach 2014: Czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej? Policja bada sprawę
  * Zakłócenie ciszy wyborczej w Łodzi. Jeden z kandydatów na prezydenta miał prowadzić agitację
  * Podhale: Górale ruszyli do lokali wyborczych [ZDJĘCIA + VIDEO]
  * Przypadki łamania ciszy wyborczej na Pomorzu
  * Kilkanaście zgłoszeń o złamaniu ciszy wyborczej w Wielkopolsce
  * Spokojny poranek wyborczy w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]
  * Pomorzanie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych [ZDJĘCIA + VIDEO]
  * Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zagłosował w Gdańsku [ZDJĘCIA]
  * Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz głosował na Oliwie
  * Prymas Polski abp Wojciech Polak głosował w Gnieźnie [ZDJĘCIA]
  * Celebryci w lokalach wyborczych. Gdzie głosował Bartosz Góra z kabaretu Łowcy.B?

  O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30. Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

  Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVN24 i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 | WYNIKI NA ŻYWO | KTO BĘDZIE RZĄDZIŁ W POLSKICH MIASTACH?


  WYBORY W WARSZAWIE 2014 | WYNIKI NA ŻYWO | KTO ZOSTANIE PREZYDENTEM WARSZAWY?


  POLITYCY I ICH RODZINY RUSZYLI DO URN. ZOBACZ, JAK GŁOSOWALI [ZDJĘCIA]

  Fot. PAP/Piotr Wittman


  PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

  Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 | ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama