Doda i Zelenka razem na festiwalu

  Doda i Zelenka razem na festiwalu

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Raptem 16 tytułów pojawi się w konkursowym wyścigu o Złote Lwy tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W poniedziałek ich listę ogłosiło biuro festiwalowe. Nie załapała się m.in. słodka jak cukrowa wata komedia "Nie teraz kochanie" Piotra Wereśniaka czy "Skorumpowani" Jacka Żamojdy. Za to o Złote Lwy powalczą "Lejdis" Tomasza Koneckiego i "Ranczo Wilkowyje" Wojciecha Adamczyka.
  Kilka dzieł - to już wiadomo - zapowiada się rewelacyjnie. Będą to "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, filmowca, który po 17 latach przerwał milczenie, realizując przejmującą historię o pożądaniu i potędze miłości. Utwór ten spotkał się ze świetnym przyjęciem w czasie festiwalu w Cannes w maju, po czym 2 lipca otwierał w Paryżu retrospektywę "Wiek w Europie, Wiek w Kinie", zorganizowaną z okazji francuskiej prezydentury w Unii Europejskiej.

  Atrakcją konkursu w Gdyni staną się także "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, film, który kilka dni temu otrzymał Grand Prix - "Srebrnego Lamparta" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Jeden z niemieckich krytyków napisał o filmie Szumowskiej, że to 33 genialne sceny z życia.

  Intryguje nowy film niedawnej laureatki gdyńskiego festiwalu Magdaleny Piekorz "Senność" (o ludziach żyjących w letargu), a także film Waldemara Krzystka "Mała Moskwa" (o zakazanym związku młodej zamężnej Rosjanki z oficerem Ludowego Wojska Polskiego). Ozdobą festiwalu będzie dramat obyczajowy Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni", a ozdobą konferencji prasowej z udziałem ekipy grająca w filmie Zanussiego Doda.
  50 tys. zł - tyle zobaczy na swoim koncie zdobywca głównej festiwalowej nagrody, Złotych Lwów, przyznawanej najlepszemu filmowi. Laureat otrzyma też statuetkę.
  Szczególną ciekawość budzi film "0_1_0" Piotra Łazarkiewicza, ostatnie dzieło zmarłego niedawno reżysera.

  W konkursie znajdą się także: "Boisko bezdomnych" Kasi Adamek, "Bracia Karamazow", najnowsze dzieło popularnego w Polsce czeskiego reżysera Petra Zelenki, "Droga do raju" Gerwazego Reguły, "Drzazgi" Macieja Pieprzycy, "Jeszcze nie wieczór" - fabularny debiut znanego dokumentalisty Jacka Bławuta, "Lekcje Pana Kuki" Dariusza Gajewskiego, "Niezawodny system" Izabeli Szylko oraz "Rysa" Michała Rosy.

  Konkursowemu jury przewodniczy Robert Gliński. Najazd filmowców na Gdynię potrwa w tym roku od 15 do 20 września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo