Zdrowie. Co nam zrefunduje NFZ? Od peruki po wózek...

  Zdrowie. Co nam zrefunduje NFZ? Od peruki po wózek inwalidzki [PORADNIK]

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zdrowie. Co nam zrefunduje NFZ? Od peruki po wózek inwalidzki [PORADNIK]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©collage/zdj.archiwum DB

  W katalogu wyrobów medycznych znajdują się 133 produkty, w różnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na Pomorzu są one dostępne bez kolejki.
  Pełną listę takich wyrobów znaleźć można na stronie NFZ. Na internetowej stronie Pomorskiego NFZ klikamy w zakładkę "Informacje dla pacjentów", następnie w "Zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych" oraz "Zaopatrzenie w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Tam znajdziemy bardzo istotny dokument - rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który jest wręcz kopalnią cennych informacji.

  Dotyczą one nie tylko samych wyrobów, ale również wysokości refundacji (bywa różne), okresu użytkowania, kryteriów przyznawania oraz lekarzy różnych specjalności, którzy mają uprawnienia, by wystawiać na nie zlecenia.
  Trzeba bowiem wiedzieć, że wyroby medyczne (np. protezy, wózki inwalidzkie, ortezy, gorsety, obuwie ortopedyczne, soczewki okularowe, aparaty słuchowe, balkoniki, kule, protezy piersi, materace przeciwodleżynowe) wydawane są na podstawie zlecenia, a nie recepty.
  Jak to rozporządzenie czytać, jak rozumieć i jak postępować krok po kroku, by szybko i bez kłopotu dostać to, co potrzebne choremu - radzi Magdalena Podgórniak-Maciejewska, kierownik delegatury pomorskiego NFZ w Słupsku.

  KROK PIERWSZY


  Trzeba postarać się o zlecenie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
  W przypadku, gdy uprawniony lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - czyli pracujący w placówce mającej kontrakt z NFZ i posiadający odpowiednią specjalizację (np. zlecenia od ginekologa na aparat słuchowy NFZ nie będzie honorował) stwierdzi konieczność korzystania z określonego wyrobu medycznego (np. aparatu słuchowego czy balkoniku ułatwiającego chodzenie) wystawia zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne na obowiązującym druku.
  Druk takiego zlecenia można znaleźć na stronie internetowej pomorskiego NFZ. Warto go obejrzeć choćby po to, by mieć pewność, że lekarz wystawi nam zlecenie na właściwym druku i NFZ go nam nie odeśle z uwagą "nieprawidłowy". Zlecenie musi być prawidłowo wypełnione.

  Uwaga:
  Na zleceniu na zaopatrzenie w sprzęt stomijny (grupa P lp.99) dodatkowo wymagane jest dookreślenie przez zlecającego rodzaju stomii, przez wpis w rubryce "Informacje dodatkowe" (kolostomia, urostomia, ileostomia), ponieważ od rodzaju zaopatrzenia zależy limit finansowania.
  Na zleceniu na zaopatrzenie w aparaty słuchowe (grupa P lp.84-85) wymagane jest wpisanie przez zlecającego lekarza jednego z kryteriów przyznawania tego wyrobu medycznego określonego w rozporządzeniu.
  Na zleceniu na zaopatrzenie w wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich (grupa P lp.129) wymagane jest wpisanie przez zlecającego lekarza informacji dodatkowej - "osoba samodzielnie poruszająca się na wózku" - zgodnie z kryterium przyznawania tego wyrobu określonym w rozporządzeniu.

  Pamiętaj:
  Najważniejszą sprawą jest staranne wypełnienie zlecenia!
  Gdy jest ono bez zarzutu, pacjent czeka na jego realizację zaledwie kilka dni. W przypadku, gdy zlecenie jest wystawione nieprawidłowo (brak informacji określonych w tych wzorach inne błędy formalne lub zostało wystawione niezgodnie z obowiązującymi przepisami) - oddział funduszu zwraca pacjentowi zlecenie bez potwierdzenia, informując o przyczynie odmowy potwierdzenia. Dla pacjenta to kłopot, bo musi udać się do lekarza po nowe zlecenie.
  W zależności od rodzaju wyrobu lekarz może wypisać zlecenie raz na określony okres użytkowania. Pielęgniarce lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje prawo do kontynuacji zlecenia na zaopatrzenie w:
  * środki absorpcyjne (np. pieluchomajtki), sprzęt stomijny przez okres do 12 miesięcy,
  * cewniki i worki do zbiórki moczu przez okres do 6 miesięcy,
  * zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych przez okres do 3 miesięcy.
  Na każdy wyrób medyczny potrzebne jest odrębne zlecenie.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama