Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Co nam zrefunduje NFZ? Od peruki po wózek inwalidzki [PORADNIK]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
collage/zdj.archiwum DB
W katalogu wyrobów medycznych znajdują się 133 produkty, w różnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na Pomorzu są one dostępne bez kolejki.

Pełną listę takich wyrobów znaleźć można na stronie NFZ. Na internetowej stronie Pomorskiego NFZ klikamy w zakładkę "Informacje dla pacjentów", następnie w "Zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych" _oraz "Zaopatrzenie w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze_. Tam znajdziemy bardzo istotny dokument - rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który jest wręcz kopalnią cennych informacji.

Dotyczą one nie tylko samych wyrobów, ale również wysokości refundacji (bywa różne), okresu użytkowania, kryteriów przyznawania oraz lekarzy różnych specjalności, którzy mają uprawnienia, by wystawiać na nie zlecenia.
Trzeba bowiem wiedzieć, że wyroby medyczne (np. protezy, wózki inwalidzkie, ortezy, gorsety, obuwie ortopedyczne, soczewki okularowe, aparaty słuchowe, balkoniki, kule, protezy piersi, materace przeciwodleżynowe) wydawane są na podstawie zlecenia, a nie recepty.
Jak to rozporządzenie czytać, jak rozumieć i jak postępować krok po kroku, by szybko i bez kłopotu dostać to, co potrzebne choremu - radzi Magdalena Podgórniak-Maciejewska, kierownik delegatury pomorskiego NFZ w Słupsku.

KROK PIERWSZY

Trzeba postarać się o zlecenie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
W przypadku, gdy uprawniony lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - czyli pracujący w placówce mającej kontrakt z NFZ i posiadający odpowiednią specjalizację (np. zlecenia od ginekologa na aparat słuchowy NFZ nie będzie honorował) stwierdzi konieczność korzystania z określonego wyrobu medycznego (np. aparatu słuchowego czy balkoniku ułatwiającego chodzenie) wystawia zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne na obowiązującym druku.
Druk takiego zlecenia można znaleźć na stronie internetowej pomorskiego NFZ. Warto go obejrzeć choćby po to, by mieć pewność, że lekarz wystawi nam zlecenie na właściwym druku i NFZ go nam nie odeśle z uwagą "nieprawidłowy". Zlecenie musi być prawidłowo wypełnione.

Uwaga:
Na zleceniu na zaopatrzenie w sprzęt stomijny (grupa P lp.99) dodatkowo wymagane jest dookreślenie przez zlecającego rodzaju stomii, przez wpis w rubryce "Informacje dodatkowe" (kolostomia, urostomia, ileostomia), ponieważ od rodzaju zaopatrzenia zależy limit finansowania.
Na zleceniu na zaopatrzenie w aparaty słuchowe (grupa P lp.84-85) wymagane jest wpisanie przez zlecającego lekarza jednego z kryteriów przyznawania tego wyrobu medycznego określonego w rozporządzeniu.
Na zleceniu na zaopatrzenie w wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich (grupa P lp.129) wymagane jest wpisanie przez zlecającego lekarza informacji dodatkowej - "osoba samodzielnie poruszająca się na wózku" - zgodnie z kryterium przyznawania tego wyrobu określonym w rozporządzeniu.

Pamiętaj:
Najważniejszą sprawą jest staranne wypełnienie zlecenia!
Gdy jest ono bez zarzutu, pacjent czeka na jego realizację zaledwie kilka dni. W przypadku, gdy zlecenie jest wystawione nieprawidłowo (brak informacji określonych w tych wzorach inne błędy formalne lub zostało wystawione niezgodnie z obowiązującymi przepisami) - oddział funduszu zwraca pacjentowi zlecenie bez potwierdzenia, informując o przyczynie odmowy potwierdzenia. Dla pacjenta to kłopot, bo musi udać się do lekarza po nowe zlecenie.
W zależności od rodzaju wyrobu lekarz może wypisać zlecenie raz na określony okres użytkowania. Pielęgniarce lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje prawo do kontynuacji zlecenia na zaopatrzenie w:
* środki absorpcyjne (np. pieluchomajtki), sprzęt stomijny przez okres do 12 miesięcy,
* cewniki i worki do zbiórki moczu przez okres do 6 miesięcy,
* zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych przez okres do 3 miesięcy.
Na każdy wyrób medyczny potrzebne jest odrębne zlecenie.

KROK DRUGI

Zlecenie trzeba potwierdzić
Otrzymane zlecenie lekarskie musi zostać potwierdzone do refundacji przez oddział wojewódzki NFZ, na terenie którego pacjent jest zarejestrowany. Może udać się tam osobiście, może poprosić o to inną osobę upoważnioną do działania w jego imieniu lub załatwić drogą pocztową (zlecenie przysyłane pocztą będzie odesłane na adres pacjenta).
Do osobistego potwierdzenia zlecenia przez NFZ wymagany jest dowód osobisty osoby odbierającej potwierdzone zlecenie. Informację o miejscach, gdzie potwierdzane są zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, można uzyskać w oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednym z punktów obsługi ubezpieczonych (w Gdyni, Malborku, Chojnicach oraz w Gdańsku - przy Podwalu Staromiejskim), a także w delegaturze POW NFZ w Słupsku.

Przysługuje co miesiąc
W przypadku zaopatrzenia comiesięcznego (np.: cewniki, zestawy infuzyjne, stomia, pieluchomajtki, worki do zbiórki moczu) po wystawieniu przez uprawnionego lekarza lub osobę uprawnioną do kontynuacji pierwszego zlecenia (część A) na określony miesiąc pacjent (lub jego rodzina) powinien potwierdzić zlecenie w oddziale funduszu.
Przy potwierdzeniu pierwszego zlecenia na wyroby cykliczne pacjent otrzyma w nim kartę potwierdzenia uprawnienia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie (część B) - ważną maksymalnie 12 miesięcy.
Zlecenie na zaopatrzenie comiesięczne może być wystawione na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące. Pacjent, który posiada ważną "część B", nie musi co miesiąc potwierdzać zlecenia w oddziale wojewódzkim NFZ.
Przy kolejnym zleceniu na zaopatrzenie w wyroby medyczne (część A) wystawionym przez osobę uprawnioną do wystawienia lub kontynuacji trzeba udać się z "częścią A" i "częścią B" zlecenia bezpośrednio do świadczeniodawcy (czyli np. apteki czy sklepu z zaopatrzeniem ortopedycznym, który ma w tym zakresie zawartą umowę z NFZ). Tam pacjent realizuje zlecenie, zostawiając "część A" zlecenia i zachowując dla siebie "część B".

KROK TRZECI

Odbieramy z aptekilub sklepu przedmiot przypisany przez lekarza
Gdy mamy już w ręku potwierdzone zlecenie, możemy wybrać dowolny punkt - np. aptekę, sklep, który ma podpisaną umowę z NFZ na medyczne świadczenia w rodzaju "zaopatrzenia w wyroby medyczne" i tam odebrać przedmiot zalecony przez lekarza. W tym względzie nie obowiązuje rejonizacja.

Ważne:
Zlecenie na zaopatrzenie przysługujące comiesięcznie zrealizować można - po pierwsze tylko z ważną "częścią B" zlecenia, po drugie - wyłącznie w miesiącach, na które zostało wystawione, z wyłączeniem miesięcy, które upłynęły. W praktyce pacjenci lub ich krewni za jednym zamachem odbierają np. pieluchomajtki w ilości przysługującej im na trzy miesiące.

Ważne:
Realizacja zleceń drogą wysyłkową dotyczy wyłącznie zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące co miesiąc.
Pacjent musi potwierdzić ich odbiór na zleceniu. Może to też zrobić inna, upoważniona przez niego osoba z wyłączeniem świadczeniodawcy, a więc np. pracownika sklepu.
Potwierdzenia odbioru innych wyrobów aniżeli tych przysługujących comiesięcznie dokonuje pacjent lub w jego imieniu przedstawiciel ustawowy albo inna osoba na podstawie:
a pisemnego upoważnienia wystawionego przez pacjenta, dla którego zostało wypisane zlecenie, wystawione w terminie nieprzekraczającym 7 dni przed datą odbioru wyrobu medycznego lub
a zaświadczenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego o stanie zdrowia tego świadczeniobiorcy uniemożliwiającym wystawienie przez niego upoważnienia.
Pisemne upoważnienie do odbioru wyrobu medycznego niecyklicznego powinno zawierać następujące informacje:
1. Dane dotyczące osoby upoważniającej (czyli pacjenta), tj.: imię i nazwisko, nr dowodu osobistego i nr PESEL, a w przypadku gdy osoba nie posiada nr PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania.
2. Dane dotyczące osoby upoważnionej (odbierającej wyrób), tj.: imię i nazwisko, rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania,
3. Dane dotyczące odbieranego wyrobu medycznego.
4. Datę wystawienia upoważnienia i czytelny podpis świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego.
Po dokonaniu zakupu osoba odbierająca potwierdza podpisem odbiór właściwego zaopatrzenia - przed złożeniem podpisu warto zwrócić uwagę, czy wpisana w III części zlecenia pełna nazwa wydawanego produktu jest zgodna ze zleceniem lekarza oraz opisem na opakowaniu odbieranego wyrobu.
Odbierając wyrób medyczny, trzeba sprawdzić, czy jest pisemna gwarancja producenta dotycząca bezpłatnej naprawy lub wymiany wyrobu medycznego. Okres gwarancji powinien być co najmniej równy połowie okresu użytkowania określonego w rozporządzeniu w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Naprawa wyrobu medycznego

W przypadku niektórych wyrobów medycznych wymienionych w rozporządzeniu (rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie), jak np. protezy, wózki inwalidzkie, istnieje możliwość ubiegania się o naprawę wyrobu finansowaną ze środków publicznych, zgodnie z zapisanym w nim limitem.
W przypadku dokonania naprawy i wykorzystania części lub całości tego limitu okres użytkowania wyrobu medycznego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wykorzystanej części limitu naprawy, z zaokrągleniem w dół do pełnego miesiąca.
Zlecenie naprawy wyrobu medycznego wystawia i potwierdza oddział funduszu, który zrefundował dany wyrób medyczny. W praktyce jednak pacjenci rzadko z tego prawa korzystają. Gdy wózek, balkonik itp. się zepsuje, nie naprawiają go, a wnioskują o nowy.

Zasady refundacji

Pacjent może wybrać nie tylko miejsce, w którym zrealizuje zaopatrzenie ortopedyczne, ale też konkretny wyrób (oferta producentów jest zróżnicowana) w danej grupie i liczbie porządkowej określonej w rozporządzeniu ministra zdrowia, zgodnie ze zleconym przez lekarza zaopatrzeniem. Produkty o tych samych funkcjach mogą różnić się ceną i jakością.
NFZ refunduje wyroby medyczne do wysokości limitu określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia. Jeżeli cena wyrobu medycznego jest niższa niż limit, to udział własny świadczeniobiorcy jest liczony od tej ceny. Jeżeli cena wybranego przez pacjenta wyrobu medycznego jest wyższa niż cena określona limitem, oddział wojewódzki NFZ pokrywa koszt przedmiotu do wysokości limitu, uwzględniając udział własny w limicie.
Pacjent dopłaca różnicę pomiędzy ceną brutto a kwotą refundacji.

Obowiązkiem każdej placówki mającej umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne jest posiadanie przynajmniej jednego produktu w cenie limitu cenowego określonego przez ministra zdrowia spośród wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie oferowanego pacjentom z wyjątkiem wyrobów medycznych, które wykonywane są na indywidualne zamówienie.
Datą zakończenia realizacji świadczenia jest data potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego wpisana na zleceniu, od której jest liczony okres użytkowania wyrobu medycznego określony w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia, z wyłączeniem wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie.
Do wyrobów przysługujących choremu comiesięcznie (pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny) pacjent dopłaca 30 proc. ich ceny.
Refundacja medycznych wyrobów przez NFZ nie wyklucza możliwości starania się pacjenta o dofinansowanie również z innych źródeł, np. PFRON czy PCPR. Najczęściej właśnie powiatowe centra pomocy rodzinie wspierają finansowo takie zakupy swoich podopiecznych.

Warto wiedzieć

Wyroby medyczne refundowane przez NFZ podzielić można na trzy grupy:
- przysługujące comiesięcznie (pieluchomajtki, cewniki, worki do zbiórki moczu, sprzęt stomijny oraz zestawy infuzyjne - wkłucia - do osobistych pomp insulinowych),
- produkowane seryjnie (soczewki okularowe korekcyjne, soczewki kontaktowe lecznicze, pomoce optyczne dla niedowidzących, protezy oka, aparaty słuchowe i wkładki uszne, rurki tracheotomijne, krtań elektroniczna, protezy powietrzne, protezy piersi, peruki, pasy brzuszne i przepuklinowe, poduszki, a także materace przeciwodleżynowe, pończochy kikutowe, ortezy kończyn, gorsety oraz ortezy tułowia i szyi, balkoniki, pionizatory, wózki inwalidzkie, siedzisko ortopedyczne, pełzak do raczkowania)
- oraz na zamówienie (czyli protezy oraz ortezy kończyn, gorsety ortopedyczne, a także obuwie ortopedyczne).

Wzrosły dopłaty

Od 1 stycznia 2014 r. NFZ zwiększył dofinansowanie m.in. do soczewek okularowych korekcyjnych - w zależności od mocy szkieł - 25 zł lub 50 zł za sztukę dla dzieci (wcześniej było 6 zł lub 19 zł) oraz 17,50 zł lub 35 zł dla dorosłych (wcześniej było 4,20 zł lub 13,30 zł). Od 1 stycznia 2014 roku refundacja na zaopatrzenie na przykład w protezę modularną wynosi 5,5 tys. zł (było 2,8 tys. zł).

Aparaty słuchowe
Najważniejsza zmiana: od tego roku pacjent może mieć refundowane dwa aparaty słuchowe - o ile tylko są takie wskazania medyczne. Dotychczas refundacja przysługiwała na jeden aparat. Od 1 stycznia 2014 roku NFZ dofinansowuje do aparatów słuchowych: 2 tys. zł dla dzieci (było 1,5 tys. zł); 700 zł za sztukę dla dorosłych (było 560 zł).

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki