POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Podczas Remembrance Day 2014 w Malborku uczcili pamięć...

  Podczas Remembrance Day 2014 w Malborku uczcili pamięć zmarłych brytyjskich żołnierzy [ZDJĘCIA]

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Remembrance Day 2014 w Malborku
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Radosław Konczyński

  W czwartek na brytyjskim cmentarzu wojennym w Malborku odbyła się uroczystość Remembrance Day 2014. Wzięli w niej udział dyplomaci z państw Wspólnoty Brytyjskiej.
  W uroczystości, która odbyła się w czwartek (13 listopada), wzięli udział: Wendy Hinton - ambasador Nowej Zelandii, płk David Houghton - attaché obrony Wielkiej Brytanii, płk Daniel Geleyn - attaché obrony Kanady oraz Andrzej Kanthak, konsul honorowy Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Północnej.

  Pułkownik Houghton przypomniał, że na cmentarzu w Malborku spoczywają żołnierze państw Wspólnoty Brytyjskiej, którzy polegli w czasie I i II wojny światowej. - To okazja, by powiedzieć, za co zmarli, za co walczyli i jakie mogłoby być ich życie - mówił.

  Attaché wojskowy Wlk. Brytanii podkreślił, że ten rok jest wyjątkowy, bo przypada w nim setna rocznica wybuchu I wojny światowej, a w Polsce obchodzona była 70 rocznica Powstania Warszawskiego, podczas którego powstańcom starali się też pomóc piloci RAF-u, zrzucając zaopatrzenie.

  Burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski przypomniał, że większość żołnierzy, których szczątki spoczywają na malborskim cmentarzu, to byli bardzo młodzi ludzie walczący o wolność i prawa człowieka.

  - Stracili swe życie z dala od domu. Dzisiaj przypominają nam o ogromie zła, jakie zawsze niesie ze sobą wojna. Są przestrogą i nauką, aby zawsze podejmować pokojowe działania o współistnienie narodów i kultur. Dziękujemy im za ich odwagę i poświęcenie, oddajemy im cześć i najwyższe wyrazy szacunku, a o naszej pamięci będą świadczyły zawsze składane kwiaty i nasza coroczna obecność na uroczystościach w tym miejscu - mówił burmistrz Malborka.

  Czytaj więcej: Remembrance Day 2014 w Malborku. Uroczystość na brytyjskim cmentarzu wojennym


  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama