Replika żaglowca Bounty wpłynie na Motławę

  Replika żaglowca Bounty wpłynie na Motławę

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Żaglowiec Bounty, pływająca replika sławnej brytyjskiej fregaty z XVIII wieku, przypłynie do Gdańska, aby uczestniczyć w międzynarodowym zlocie Baltic Sail 2011. Zacumuje on 7 lipca na Motławie, przy nabrzeżu Targu Rybnego. Fregata ma być największą atrakcją gdańskiej imprezy żeglarskiej.
  Wierną replikę Bounty zbudowano w 1960 roku dla wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer Inc, realizującej film o losach zbuntowanej załogi tego okrętu, zatytułowany "Bunt na Bounty". Na jego pokładzie role marynarzy zagrali słynni aktorzy, m.in. Marlon Brando. Reżyserem filmu, który wszedł na ekrany w 1962 roku, był Lewis Milestone. W 1990 roku okręt znowu wykorzystali filmowcy, realizujący film "Wyspa skarbów", z Christianem Bale i Charltonem Hestonem, a w 2006 roku grał rolę jednego ze statków pirackich w drugiej części filmu "Piraci z Karaibów".

  HMS Bounty zbudowała w 1787 roku stocznia Blaydes Shipyard w Wielkiej Brytanii. Początkowo fregata nosiła nazwę Bethia i była statkiem handlowym. W 1788 roku, po przebudowie dostosowującej statek do roli transportowca i przemianowaniu na HMS Bounty, już jako okręt wyruszył po sadzonki drzewa chlebowego. Owoce drzew chlebowych miały stanowić wyżywienie niewolników pracujących w koloniach brytyjskich. Okrętem, płynącym pod brytyjską banderą, dowodził William Bligh.

  HMS Bounty dotarł 25 października do wysepki Mehetia, w pobliżu Tahiti. Na sadzonki jej załoga musiała jednak czekać do kwietnia 1789 roku i dopiero wtedy rozpoczął się rejs do Indii Zachodnich.
  Niedługo po wypłynięciu z sadzonkami, 28 kwietnia 1789 roku, w pobliżu wysp Tonga, część załogi pod przywództwem Fletchera Christiana zbuntowała się i opanowała okręt. Powodem buntu były fatalne warunki bytowe i okrucieństwo kapitana. Bligha oraz 18 wiernych mu oficerów i marynarzy wsadzono na szalupę, a buntownicy pożeglowali dalej. Szalupa dopłynęła do wyspy Timor, co zajęło jej załodze półtora miesiąca. Potem Bligh szkunerem Resource popłynął do Wielkiej Brytanii. Natomiast część buntowników osiadła na Tahity, a pozostali na bezludnej wyspie Pitcairn i spalili swój okręt.

  HMS Bounty miał długość 27,7 m i szerokość - 7,4 m. Uzbrojenie okrętu stanowiły 4 działa i 10 działek relingowych, a napęd - osprzęt żaglowy typu fregaty (na wszystkich masztach podnoszono prostokątne żagle). Jego załoga była złożona z 44 oficerów i marynarzy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama