POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Firma DCT Gdańsk uzyskała kredyt 290 mln euro na budowę...

  Firma DCT Gdańsk uzyskała kredyt 290 mln euro na budowę terminalu kontenerowego

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Firma DCT Gdańsk uzyskała kredyt 290 mln euro na budowę terminalu kontenerowego

  ©materiały prasowe

  Operator głębokowodnego terminalu kontenerowego, firma DCT Gdańsk, podpisał z bankami komercyjnymi umowę na finansowanie budowy drugiego stanowiska dla kontenerowców. Ma być gotowe za dwa lata.
  Firma DCT Gdańsk uzyskała kredyt 290 mln euro na budowę terminalu kontenerowego

  ©materiały prasowe

  Firma DCT Gdańsk pozyskała finansowanie budowy drugiego terminalu kontenerowego. Grupa banków komercyjnych w ramach umowy kredytowej zapewni 290 mln euro na budowę i refinansowanie zobowiązań terminalu.

  - Zbliżamy się do ukończenia wstępnej fazy projektu, która bezpośrednio poprzedza rozpoczęcie prac budowlanych - powiedział Maciek Kwiatkowski, prezes DCT Gdańsk SA.

  Budowa drugiego stanowiska wynika z rosnącego zapotrzebowania na transport kontenerów w ramach bezpośrednich serwisów obsługiwanych przez największe statki. Prace budowlane mają zacząć się na przełomie roku. Generalnym wykonawcą została wybrana firma N.V. Besix SA. Za dwa lata przy nowym nabrzeżu zacumuje pierwszy statek.

  Terminal zapewni przeładunki na poziomie 2,5 mln TEU (kontenerów 20-stopowych), co w połączeniu z już istniejącym da 4 mln TEU w skali roku. Nabrzeże, zlokalizowane między DCT 1 i pirsem Sea Invest, ma mieć 600 metrów długości. Głębokość wyniesie 16,5 metra, co umożliwi obsługę statków o zanurzeniu ok. 15 metrów. Terminal zostanie wyposażony w dźwigi typu STS klasy super-postpanamax o wysięgu 25 rzędów kontenerów. Dostarczy je firma Liebherr.

  - Drugi terminal będzie przystosowany do obsługi statków, których jeszcze nie ma, a które mają być budowane w najbliższych latach. Mogą mieć pojemność 19 czy 24 tys. TEU - mówił nam niedawno Dominik Landa, dyrektor handlowy DCT.

  Obecnie na DCT I pracuje ok. 500 osób. Po uzyskaniu przez drugi terminal pełnych mocy przeładunkowych i przy ich wykorzystaniu zatrudnienie wzrośnie o około 500 kolejnych pracowników.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama