Gdyńska spółka naftowa Petrolinvest Krauzego pod lupą KNF

  Gdyńska spółka naftowa Petrolinvest Krauzego pod lupą KNF

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdyńska spółka Petrolinvest, poszukująca ropy naftowej w Kazachstanie, była hitem ostatnich sesji warszawskiej giełdy. We wtorek cena akcji spółki poszybowała z 5 zł do 9 zł. Na początku środowej sesji papiery Petrolinvestu poszybowały do pułapu 13 zł.
  Inwestorów rozgrzał komunikat, że firma jest blisko odkrycia dużego złoża ropy naftowej. Spółka poinformowała, że w czasie wykonywania odwiertu Shyrak 1 obserwowane jest bardzo wysokie zgazowanie płuczki wiertniczej oraz ślady ropy i gazu.

  - Objawy węglowodorów w pełni potwierdzają istnienie w bezpośredniej bliskości odwiertu generacji i migracji ropy i gazu - podała firma w komunikacie.


  - Wszystkie prace, które wykonaliśmy przez ostatnie siedem tygodni, jednoznacznie potwierdzają perspektywiczność struktury Shyrak - powiedział Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu SA.
  Spółka poinformowała jednak o tym w komunikacie prasowym, a nie w raporcie bieżącym.
  - Badamy sprawę pod kątem ewentualnej manipulacji informacją i pod kątem dotrzymania przez spółkę obowiązku informacyjnego - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

  Petrolinvest na giełdzie zadebiutował na giełdzie w 2007 roku. Największym akcjonariuszem firmy, posiadającym 21 proc. udziałów, jest Prokom Investments, firma Ryszarda Krauzego. Na początku akcje warte były nawet ponad 500 zł, jednak od tego czasu z powodu braku efektów poszukiwań surowca kurs podążał po równi pochyłej, osiągając na początku tego roku cenę 5-6 zł.
  We wtorek obroty na akcjach Petrolinvestu sięgnęły 84 mln zł.

  - Skąd takie zainteresowanie walorem nazywanym królem spekulantów? Podobno do znalezienia ropy (poszukiwanej od ponad trzech lat) brakuje już tylko 100 metrów odwiertu. Skala wzrostu i zainteresowania oznacza, że w najbliższych dniach czeka nas na tej spółce porządny rollercoaster - skomentował wtorkową sesję Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse.

  W środę po początkowych wzrostach, akcje ponownie zaczęły tanieć, do poziomu 8 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo