POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Parada Niepodległości w Gdańsku. Ulicami miasta przeszły...

  Parada Niepodległości w Gdańsku. Ulicami miasta przeszły tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Parada Niepodległości w Gdańsku. Ulicami miasta przeszły tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Marek Adamkowicz

  Przez Gdańsk przeszła barwna Parada Niepodległości. W centrum miasta można było spotkać husarów, żołnierzy w mundurach z różnych epok, czy historyczne pojazdy. W paradzie wzięły tłumy gdańszczan i turystów.
  Tegoroczna edycja gdańskiej Parady Niepodległości, która jest nieodłącznym elementem świętowania Narodowego Święta Niepodległości, miała szczególny charakter.

  Uczczono dziś 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów, oraz 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

  - Ważne, że w dniu radosnego Święta Niepodległości pamiętamy również o tych którzy w bohaterskim, ale dramatycznym Powstaniu Warszawskim oddali swoje życie za wolność kraju – mówi pan Adam, uczestnik parady.


  Radosna, rodzinna atmosfera jest od lat znakiem firmowym gdańskiej parady. Uroczysty przemarsz ulicami Starego Miasta, jak co roku obserwowały tysiące mieszkańców. Widzom zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, służby mundurowe wraz ze sprzętem i orkiestra. Wszystkich zgromadzonych pozdrawiał z okna budynku przy ul. Podwale Staromiejskie marszałek Józef Piłsudski.

  - To dobrze, że co roku ta impreza pokazuje, że można w fajny sposób obchodzić 11 listopada, w przeciwieństwie do tego co widzimy na ulicach Warszawy - mówi Pani Katarzyna, która zabrała na paradę całą rodzinę.

  Przed pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym parada miała swój finał – śpiewano pieśni patriotyczne, a organizatorzy opowiadali zgromadzonym o wszystkich ważnych wydarzeniach, których rocznice dziś świętowano.  wideo: Marek Adamkowicz

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama