Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Słupsk. Nagrali policjantkę udzielającą pomocy mężczyźnie....

Słupsk. Nagrali policjantkę udzielającą pomocy mężczyźnie. Komendant ją zawiesił [WIDEO]

Robert Gębuś

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Słupsk. Nagrali policjantkę udzielającą pomocy mężczyźnie. Komendant ją zawiesił [WIDEO]

©kadr z filmu na youtube

W internecie pojawiło się zdjęcie, na którym widać jak policjantka opiera się na leżącym na ławce mężczyźnie. Komendant policji w Słupsku uznał, że wygląda to tak, jakby kobieta przysiadła na leżącym i wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne.
Słupsk. Nagrali policjantkę udzielającą pomocy mężczyźnie. Komendant ją zawiesił [WIDEO]

©kadr z filmu na youtube

Jak powiedział rzecznik Komendy Miejskiej Policji - to, co widać na zdjęciu, budzi podejrzenia o naruszenie zasad etyki zawodowej policjantki. A to z kolei jest powodem do zawieszenia jej na trzy miesiące.

Z kolei - także krążący w internecie - półtoraminutowy filmik z tego zdarzenia pokazuje, jak policjantka próbuje nawiązać kontakt z mężczyzną, potem opiera się na leżącym na ławce, wstaje i zbliża rękę do jego szyi, jakby sprawdzała puls. Funkcjonariuszka się broni, twierdząc, że ten człowiek miał padaczkę alkoholową, a ona w ten sposób chroniła go przed upadkiem z ławki.Czytaj też: Słupsk: Napad na taksówkarza na osiedlu Zatorze. Policja zatrzymała podejrzanego

Murem stanęli za nią związkowcy. - Zawieszona policjantka jest też ratownikiem medycznym - podkreśla Bożena Bieda, wiceszefowa policyjnego związku zawodowego na Pomorzu. - Czy wieloletnia nienaganna praca może zostać przekreślona na podstawie jednego anonimowego zdjęcia czy nagrania wyjętego z kontekstu, bez możliwości obrony - oburza się.
Związkowcy zapowiadają interwencję u komendanta wojewódzkiego policji i pełnomocnika ds. równego traktowania przy premierze.

W środowisku policyjnym huczy. Wiceszefowa związku zawodowego policjantów na Pomorzu zarzuca komendantowi policji w Słupsku dyskryminację kobiet. Komendant na trzy miesiące zawiesił funkcjonariuszkę - na podstawie zdjęcia zamieszczonego w sieci. Na zdjęciu widać, jak policjantka - będąca na patrolu - w pozycji półsiedzącej opiera się na leżącym na ławce mężczyźnie.

Ona sama tłumaczy, że pomagała człowiekowi dotkniętemu padaczką. Nie chce komentować sprawy dla mediów, ale murem stanął za nią związek zawodowy policjantów. Związkowcy już przekazali materiały komendantowi wojewódzkiemu, u którego walczą o uniewinnienie i odwieszenie policjantki.
- Mężczyzna leżał na ławce, czuć było od niego alkohol. Dziewczyna próbowała go posadzić, jednak zauważyła, że mężczyzna charczy, nie otwiera oczu - tłumaczy Bożena Bieda, wiceprzewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Gdańsku. - W tej sytuacji ułożyła go z w pozycji bocznej ustalonej. Podparła go, by padaczka nie zrzuciła go z wysokiej ławki. Poinformowała oficera dyżurnego i wezwała pogotowie.

Bożena Bieda dodaje, że zdjęcie zrobiono w momencie, kiedy policjantka jest obrócona tyłem do leżącego mężczyzny i uspokaja wulgarnie zachowującą się młodzież, stojącą naprzeciwko.

Taki przebieg wydarzeń wydaje się potwierdzać krążący w internecie film z tego wydarzenia. Widać na nim, jak policjantka podchodzi do mężczyzny, podnosi mu opadającą głowę i zagląda w oczy. Po chwili dołącza do niej druga funkcjonariuszka z patrolu. Mężczyzna nie reaguje. W kolejnym ujęciu człowiek ten leży na ławce, a policjantka w półprzysiadzie opiera się na nim i upomina grupę gapiów. Za chwilę wstaje i dotyka leżącego w okolicy szyi. Wygląda jakby sprawdzała puls.

Zdjęcia i film błyskawicznie rozeszły się w internecie. - Zdjęcie zostało odnalezione w sieci i zabezpieczone przez funkcjonariuszy, którzy poinformowali o nim, a następnie przekazane komórce kontroli KMP w Słupsku - mówi Robert Czerwiński, rzecznik KMP w Słupsku. - Na podstawie tej informacji komendant wydał decyzję o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w związku z podejrzeniem naruszenia zasad etyki zawodowej. Policjantka została zawieszona na trzy miesiące, a materiał został przekazany do oceny Prokuraturze Rejonowej w Słupsku.


r.gebus@prasa.gda.plCały artykuł publikujemy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 10 listopada 2014 roku. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Komentarze (106)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A co złego widać na zdjęciu ??

z3miasta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

"Jak powiedział rzecznik Komendy Miejskiej Policji - to, co widać na zdjęciu, budzi podejrzenia o naruszenie zasad etyki zawodowej policjantki. A to z kolei jest powodem do zawieszenia jej na trzy...rozwiń całość

"Jak powiedział rzecznik Komendy Miejskiej Policji - to, co widać na zdjęciu, budzi podejrzenia o naruszenie zasad etyki zawodowej policjantki. A to z kolei jest powodem do zawieszenia jej na trzy miesiące." - to fragment artykułu.
Panie komendancie:
- policjantka ma założone odpowiednie rękawiczki. Ona będąc ratownikiem medycznym wie , po co je założyła, pan nie wie, to jest naruszenie zasad etyki ??
- policjantka jednocześnie rozmawia przez służbowy radiotelefon, prosi o pomoc, łatwo sprawdzić treść rozmowy, to też jest naruszenie zasad etyki ??
- policjantka jednocześnie reaguje na podpitych, agresywnych, małoletnich sukinsynów to też jest naruszenie zasad etyki ?
- policjantka mając zajęte ręce przytrzymuje tyłkiem 2x cięższego pijaka; co w tym nieetycznego ??
Reasumując: nie jestem policjantem, ale jedyną nieetyczną i budzącą niesmak postawą jest pańska postawa, panie zwierzchniku.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wulgarna młodzież

antywojtek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

Jeszcze uspokaja wulgarną młodzież. Miotła w dupę i pozamiatać, a komendant zamiast sprawdzić i działać najpierw zadziałał , a potem sprawdził i teraz kombinuje co dziewczynie przyklepać , żeby i...rozwiń całość

Jeszcze uspokaja wulgarną młodzież. Miotła w dupę i pozamiatać, a komendant zamiast sprawdzić i działać najpierw zadziałał , a potem sprawdził i teraz kombinuje co dziewczynie przyklepać , żeby i tak wyszło na jego rację. Takie czasy, że tablety, komórki i ,,jutup" dyktuje przełożonym co mają robić.
Myślę, że uczciwy człowiek i w dodatku oficer przeprosiłby i pokajał wynagradzając policjantowi- kobiecie straty.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pp

pps (gość)

Zgłoś naruszenie treści

mana

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żal.pl

policjant (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Widzę, że moda na zawieszanie trwa. Nieważne słusznie czy nie ale na święta karpiówki już nie damy. I tak się oszczędza w Policji. No ale skoro wywalono 19 mln na eposterunek (eśmieć w tej chwili),...rozwiń całość

Widzę, że moda na zawieszanie trwa. Nieważne słusznie czy nie ale na święta karpiówki już nie damy. I tak się oszczędza w Policji. No ale skoro wywalono 19 mln na eposterunek (eśmieć w tej chwili), to gdzieś te pieniądze trzeba znaleźć. Chociaż ostatnio zaskoczył mnie pozytywnie nasz główny broniąc policjantów od tego posła pijanego. Szkoda, że niżej większość to faceci bez jaj.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pogratulować komendanta obesrańca

taki gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Pogratulować po żal się boże komendanta obesrańca, który jak tylko ktoś pierdnie, to za nim pomyśli, zwolni pół komendy, żeby tylko nie mieć problemów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chory kraj

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

Ta instytucja jest chora!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nominacja

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

Złota Pała dla pana komendanta albo lepiej platynowa!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najlepiej nic nie robić

xxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

Koledzy policjanci. Przez taką nagonkę jaka jest w tej chwili na naszą formację to może lepiej się odwracać i nic nie widzieć. Wtedy społeczeństwo zmięknie i zmieni nastawienie. Chociaż zwykle...rozwiń całość

Koledzy policjanci. Przez taką nagonkę jaka jest w tej chwili na naszą formację to może lepiej się odwracać i nic nie widzieć. Wtedy społeczeństwo zmięknie i zmieni nastawienie. Chociaż zwykle bywa, ze ci co najwięcej na nas psy wieszają jak im się dzieje krzywda, to ryczą owczymi łzami i lecą do komisariatu zgłaszać nie pojęte krzywdy. A takiego przełożonego jak "szanowny" pan komendant to tylko pozazdrościć. Żyjemy teraz w porąbanych czasach. Milicjantów może też nikt za bardzo nie szanował, ale wszyscy się ich bali a i pensje mieli w wysokości 1.5-2 średnich krajowych.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trzymaj się dziewczyno!

Ejno (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

komendant - tragedia!!! Trzymaj się dziewczyno. Jeżeli prokuratura mądra, to pogoni ten donos.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ratownik

Janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

ciekawy jestem jak zachowałby sie komendant ? Ludzie robią dobra robotę a tu co be etyka?! co tu jest nie etycznego człowieku !!!! Ciekawe ilu ludziom ty pomogłeś???

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo