Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Pomorzu...

  Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Pomorzu [ZAPOWIEDZI]

  MA, ŁB, MJ, kag, jk, PZ, J.S., JS, SURA, R.K.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Pomorzu [ZAPOWIEDZI]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marek Adamkowicz

  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Pomorzu odbędzie się szereg imprez. Sprawdźcie jakie.
  GDAŃSK - Parada Niepodległości. Formowanie pochodu rozpocznie się o godz. 9 na Podwalu Staromiejskim. Od 10.30 uczestnicy będą podążać ulicami: Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Udział w wydarzeniu wezmą świadkowie historii, rekonstruktorzy, harcerze, uczniowie szkół. Nie zabraknie zabytkowych pojazdów. Tegoroczna parada będzie w sposób szczególny odwoływać się do 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów, a także do 70 rocznicy Powstania Warszawskiego, dlatego uczestnicy przemarszu będą mieli biało-czerwone opaski.

  Czytaj więcej: Parada Niepodległości 2014 w Gdańsku w hołdzie Powstańcom Warszawskim [PROGRAM]

  GDYNIA - Parada Niepodległości rozpocznie się w południe przed dworcem PKP. Trasa przemarszu prowadzić będzie ulicą 10 Lutego na skwer Kościuszki i dalej na parking przy Klubie MW Riwiera. O godz. 13 oficjalne uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. W godz. 10-17 na uczestników święta czekają muzea Miasta Gdyni i Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica. O godz. 14 spotkanie z autorami komiksu "Miasto z widokiem", które odbędzie się InfoBoksie (ul. Świętojańska 30), godzinę później Jacek Friedrich, autor książki "Narodziny Miasta" będzie w Muzeum Gdyni opowiadał o gdyńskim modernizmie w dwudziestoleciu międzywojennym. O godz. 15 wystartuje Bieg Niepodległości, a o
  godz. 17 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza rozpocznie się koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND oraz Chóru Męskiego Moniuszko ze Żnina. Również o 17 przewidziano spotkanie w Infoboksie z Pawłem Osickim, muzykiem i kompozytorem.

  Czytaj więcej: Święto Niepodległości 2014 w Gdyni: Wielka parada z okazji 11 listopada [PROGRAM]

  SOPOT - o godz. 13 rozpocznie się parada zabytkowych pojazdów strażackich, które przejadą ul. Bohaterów Monte Cassino. Pół godziny później, na pl. Przyjaciół Sopotu, będzie można zobaczyć pokazy sprzętu strażackiego i udzielania pierwszej pomocy. Od godziny 17.30, w ramach Światełka dla Polski, na plaży wypuszczane będą lampiony.

  BYTÓW - o godz. 9 początek II Amatorskich Mistrzostw Bytowa w Siatkówce Mężczyzn (ZSEU, ul. Derdowskiego 3). Godzinę później odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. św. Filipa Neri, a o 11 na Stadionie Miejskim rozpocznie się Bytowski Marsz Nordic Walking. O godz. 16 Bytowskie Centrum Kultury zaprasza na "Gram, bawię się i poznaję historię Polski" (gry planszowe dla dzieci i młodzieży), zaś o 17 przewidziano koncert Orkiestry Dętej BCK i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.

  GM. SOMONINO - w południe przy pomniku w Lesie Hopowskim odprawiona zostanie msza św. w intencji pomordowanych, zaginionych i poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy.

  GNIEW - o godz. 17 odprawiona zostanie msza św., po niej odbędzie się Kociewska Parada Niepodległości z pochodniami (ok. 18.45).

  JASTARNIA - koncert muzyki z lat 20. i 30. w wykonaniu zespołu Bel Canto. Początek o godz. 16 w hali widowiskowo-sportowej.

  KARTUZY - uroczystości rozpoczną się o godz. 9.10 od przemarszu sprzed budynku komendy PSP do kolegiaty, gdzie o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza św. O godz. 10.45 uroczystości przed pomnikiem MB Królowej Korony Polskiej, a o 11.15 Happening No 6. na kartuskim Rynku, śpiewanie patriotyczne, gorąca grochówka, prezentacja zabytkowych pojazdów. W południe koncert Anny Jurczyńskiej i Romualda Spychalskiego w Gościńcu Kaszubskim (ul. Parkowa 4).

  KOŚCIERZYNA - o godz. 12.10 msza św. w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, po niej przemarsz do Grobu Nieznanego Żołnierza, a na miejscu uroczystości rocznicowe. O 14.15 w ogródku jordanowskim początek VII Rajdu Niepodległości. Finał rajdu w godz. 16.10-19.30. Przewidziano liczne atrakcje.

  MALBORK - o godz. 10 odprawiona msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy. Następnie przemarsz ulicami miasta na skwer Żołnierzy Wyklętych. O godz. 11.30 - uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej. Ponadto, w godz. 12-15, XXIV Bieg Niepodległości, start i meta przed budynkiem starostwa. Zapisy 10-11.30 w sekretariacie zawodów w schronisku młodzieżowym (ul. Żeromskiego 45), a o godz. 18 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela koncert "O Ziemio Polska" z udziałem chóru Lutnia. Wstęp wolny!

  PELPLIN - msza św. w katedrze o godz. 10, po niej, o godz. 11, uroczystości na pl. Wolności.

  PRUSZCZ GD. - msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. o godz. 11. W południe uroczystości na placu Jana Pawła II, a o 12.30 inscenizacja w wykonaniu członków Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victoria. Po uroczystości - wojskowa grochówka oraz prezentacja zabytkowego ciągnika Ursus C451.

  STAROGARD GD.
  - początek obchodów o godz. 9.30 przy pomniku Niepodległości przy ul. Paderewskiego, gdzie przewidziano okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów. O godz. 10 w kościele św. Mateusza uroczysta msza św., a o godz. 19 w kościele św. Katarzyny widowisko poetycko-muzyczne "Ideom oddani" w wykonaniu Teatru "Kuźnia Bracka". Wstęp wolny!

  Czytaj więcej: Powiat starogardzki. Święto Niepodległości 2014


  SZYMBARK
  - o godz. 11 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św., po której złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Zakładników Szymbarskich.

  TCZEW - uroczystości rozpoczną się od zbiórki uczestników o godz. 9.30 w parku CKiS. O godz. 10 msza św. w farze, po której nastąpi przemarsz do pomnika Pamięci Poległych za Niepodległość (cmentarz "stary", ul. 30 Stycznia, ok. godz. 11.10). O godz. 12 obchody przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

  Czytaj więcej: Narodowe Święto Niepodległości w powiecie tczewskim: jak świętować 11 listopada?

  WEJHEROWO - w południe na rynku rozpocznie się Wejherowski Marsz Niepodległościowy Nordic Walking, a na godz. 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (ul. Zamkowa 2) zaplanowano Maraton Pieśni Patriotycznej.


  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama