Bombowiec Douglas A-20 na obwodnicy Trójmiasta. Samolot...

  Bombowiec Douglas A-20 na obwodnicy Trójmiasta. Samolot trafi do Krakowa [ZDJĘCIA]

  Szymon Szadurski, GDDKiA

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Transport bombowca Douglas A 20 obwodnicą Trójmiasta [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Piotr Michalski/GDDKiA

  W piątek rozpoczął się transport wydobytego z dna Bałtyku samolotu Douglas A-20 Boston. Samolot, umieszczony na ponad 30-metrowej ciężarówce z naczepą, przejechał w nocy obwodnicą Trójmiasta w kierunku autostrady A1.
  - W piątek, po załatwieniu wszystkich formalności, ruszył z Gdyni transport samolotu Douglas A-20 Boston, podniesiony z dna Bałtyku na początku października - poinformował Piotr Michalski z GDDKiA. - To była trudna operacja, ponieważ cały zestaw transportowy wraz samolotem miał spore rozmiary. Ciężarówka z naczepą mierzyła ponad 30 metrów długości. Jednak najwięcej problemów podczas uzgodnienia trasy sprawiła szerokość ładunku - 6 metrów (dwupasmowa droga ma około 7 metrów szerokości).
  Trasa została wyznaczona z Gdyni drogą ekspresową S6 Obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1, dalej A2 do Warszawy, a następnie drogą krajową nr 7 do Krakowa do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Ze względów bezpieczeństwa takie transporty mogą odbywać się wyłącznie w porze nocnej. Ciężarówka z samolotem była eskortowana przez kilka samochodów z pilotami, które stanowiły dodatkowe zabezpieczenie transportu.

  Sensacyjne znalezisko, wydobyte w ubiegłym miesiącu z dna Morza Bałtyckiego, przekazane zostało przedstawicielom tej placówki w Porcie Wojennym w Gdyni. Jest to pierwszy wrak samolotu podniesiony z Bałtyku w całości.

  Douglas zalegał na głębokości około 15 m niedaleko Rozewia. Po skomplikowanej akcji wydobycia wrak bombowca na pokładzie holownika przetransportowano do Gdyni. W przedsięwzięcie zaangażowane było Narodowe Muzeum Morskie, nurkowie Marynarki Wojennej oraz jednostki firmy Lotos Petrobaltic - St. Barbara i Kambr. Jest to jeden z zaledwie szesnastu zachowanych na świecie egzemplarzy amerykańskiego samolotu. Kiedy uda się już go odrestaurować, będzie więc niezwykle cennym eksponatem w polskich zbiorach muzealnych.

  - Liczę też na to, iż prace kolegów z Krakowa umożliwią ustalenie losów załogi bombowca - mówił nam kilka dni temu Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Wiadomo, że samolot był używany w czasie II wojny światowej przez Armię Czerwoną.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama