Zdrowie. Warto zgłaszać się na badania profilaktyczne!...

  Zdrowie. Warto zgłaszać się na badania profilaktyczne! [ROZMOWA]

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z dr. Maciejem Ziętkiewiczem z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Kamila Grzenkowska.
  Zdrowie. Warto zgłaszać się na badania profilaktyczne! [ROZMOWA]

  Jak czytać wyniki badań? Sprawdź! [PORADNIK]  Panie doktorze, dlaczego warto zgłaszać się na badania profilaktyczne?
  Przede wszystkim dlatego, że wykrycie choroby, zwłaszcza we wczesnym jej etapie, ułatwia cały proces diagnostyczny oraz terapeutyczny. Krótko mówiąc: łatwiej pacjenta wyleczyć, kiedy choroba nie jest zaawansowana.

  W przychodniach widać częściej osoby starsze. Czy dopiero w podeszłym wieku powinniśmy zacząć bardziej dbać o swoje zdrowie, czy też powinni o tym pamiętać młodzi ludzie?

  Wszyscy powinni się badać i to przez cały rok, nie tylko jesienią. Bardzo pomysłowym rozwiązaniem w krajach zachodnich jest wykonywanie badań... przed urodzinami. Tamtejsi mieszkańcy wyznaczają sobie konkretny, zawsze ten sam dzień, by pamiętać, że muszą wtedy zrobić badania. Przykładowo, jeśli ktoś ma urodziny 20 marca, zgłasza się na wizytę u lekarza zawsze 10 marca. Dzięki temu zachowany jest roczny odstęp między badaniami.

  Czy my, Pomorzanie, cały czas boimy się badań?
  Myślę, że jest z tym coraz lepiej, ale dobrze jeszcze nie jest. Wydaje mi się, że z powodu nagłośnienia problemu chorób nowotworowych, najczęściej jednak badamy się w kierunku nowotworów złośliwych.

  Zdarzają się sytuacje, w których pacjent wychodzi od lekarza, który właśnie wręczył mu skierowanie na badania specjalistyczne, i... wyrzuca to skierowanie, bo uważa, że w sumie dobrze się czuje.

  Taka osoba robi bardzo głupio, zwłaszcza w polskim systemie opieki zdrowotnej. Jeśli ktokolwiek dostanie skierowanie, to... powinien się cieszyć. Oczywiście, jest pytanie, kiedy dostanie termin badania, ale to już odrębny problem. Cały czas dostępność do wszelakich badań jest bardzo utrudniona. Dlatego w akcjach, które organizuje Ministerstwo Zdrowia czy samorządy lokalne, dotyczących badań profilaktycznych, warto uczestniczyć.  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 7 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »