POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Kandydat na prezydenta straszy dzieci, a Duch Święty doradza...

  Kandydat na prezydenta straszy dzieci, a Duch Święty doradza kandydatowi na radnego

  Barbara Szczepuła, publicystka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Piękna jest tegoroczna jesień. "W dzień niebo się zaśmiewa, a nocą się rozgwieżdża", na trawnikach leżą sterty złotych liści, a na płotach i latarniach wiszą plakaty wyborcze. Z plakatów uśmiechają się blondynki i brunetki, widać, że "suwak" działa i panie ruszyły na podbój miast oraz gmin. Są oczywiście także konterfekty panów, wygładzone w photoshopach.
  Barbara Szczepuła

  Barbara Szczepuła

  Na naszym osiedlu jedna z partii (nomina sunt odiosa) okleiła swoimi plakatami płot wokół placu zabaw. Przechodzę któregoś dnia i widzę: ani jednego malucha na huśtawce, pusto w piaskownicy, a mała dziewczynka płacze, patrząc na zdjęcie kandydata na prezydenta Gdańska. - To taki miły pan, nie zrobi ci krzywdy - tłumaczy matka, ale mała swoje wie i ryczy.

  - Będziemy jeździć za darmo tramwajami i autobusami - cytuję program kandydata, by ją udobruchać. - Wszystkie dzieci będą radośnie bawić się w żłobkach i przedszkolach, babcie zostaną objęte teleopieką, a tobie miasto zafunduje bezpłatne szczepienia, nie cieszysz się? Gdy dziewczynka usłyszała o szczepieniach, uciekła.
  Przekonuję jeszcze jej mamę, że ten pan jest super, chce wyjść z wieży z kości słoniowej, słuchać ludzi i nawet z nimi rozmawiać! Kobieta jednak biegnie szukać córeczki, mówiąc, że ma dość obietnic. A ja - odwrotnie. Z zapartym tchem czytam ulotkowe opowieści tych, którzy gdańszczan chcą na rękach nosić i kołysać do snu.

  Kandydaci i kandydatki dwoją się troją nie tylko w dni powszednie, ale i w niedziele. Wychodzę z mszy świętej, a tu przed drzwiami kościoła ktoś wciska mi w rękę ulotkę. Jak trwoga to do Boga, myślę, patrząc na kandydatkę. Ładna, robi sympatyczne wrażenie, ale czy rzeczywiście do budowy chodnika i naprawy kanalizacji trzeba angażować Pana Boga?
  Dostaję maila. Nieznany mi pan informuje, że postanowił kandydować, bo - jak pisze o sobie w pluralis maiestatis - "będąc głęboko przekonani, że nasze działania są owocem Ducha Świętego, stwierdziliśmy, że powinniśmy się zaangażować w wybory do władz samorządowych". To musi być bez żadnej wątpliwości człowiek Boży. Prawdziwie pokorny. Mówi jak apostoł. Zresztą innemu Duch Święty nie dawałby bezpośrednich instrukcji.

  Pokory zdecydowanie brakuje natomiast Ewie Kopacz. Wykrył to prezes Jarosław Kaczyński. Choć pani premier jest prowincjonalną lekarką i stoi o kilka poziomów niżej od inteligenta z Żoliborza, to ośmieliła się zaprosić go na spotkanie. Pan prezes oczywiście nie przyszedł, za to wezwał Ewę Kopacz na posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Na Bardzo Poważną Rozmowę.

  Chciał sprawdzić w ten sposób, czy jej hasło "bliżej ludzi" jest prawdziwe, czy to tylko zabieg marketingowy. A poza tym - dodał - nie ma rzeczy równie pięknej, co symetria. Tu akurat się z panem prezesem nie zgodzę, wolę raczej interpretację Juliana Tuwima - a może Picassa czy Le Corbusiera? - że symetria to estetyka głupców. Nie odnoszę tego, broń Boże, do liderów Prawa i Sprawiedliwości, tylko ogólnie rozważam tę kwestię, w kontekście sztuki i architektury raczej niż polityki.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Są rózne zbączenia... aktualizacja

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Odszczekuję insynuację jakoby Pani Redaktor Szczepuła miał tylko jednego wielbiciela .... i był to znany redaktor z tv Gdańsk, POnikowski, w cywilu Mąż Swojej Żony! Pani red. ma już 2 (słownie...rozwiń całość

   Odszczekuję insynuację jakoby Pani Redaktor Szczepuła miał tylko jednego wielbiciela .... i był to znany redaktor z tv Gdańsk, POnikowski, w cywilu Mąż Swojej Żony! Pani red. ma już 2 (słownie dwóch) wielbicieli. Jak tak dalej pójdzie w tym ekspresowym tempie (przyrost w POstępie geometrycznym), to do wyborów będzie ich co najmniej 3 (słownie :"czech"), jak amen w POcierzu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram pana wielbiciea

   pani Barbara ma lekkie pioro i lotny umysl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   po mistrzowsku pisze


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "...czy ci ludzie moi mili ... czy to sedno się zrobiło takie duże?

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jo, jo, tylko że umysł ma "lekki" niczym piórko, a to lekkie "pioro" to ma wetknięte tam gdzie ... plecy tracą swą szlachetną nazwę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zwykle w sedno

   dzieki pani redaktor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   wielbiciel


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO-gnot

   oborowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Pzeszłeś smrodem ciemniaku od trzymania palucha w szparze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Są rózne zbączenia...

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Są różne zboczenia, jak widać, nawet Pani Redaktor Szczepuła ma swego cichego wielbiciela. 1! Słownie: jednego! No cóż, jakie "felietony" naszej wice Paradowskiej taki i wielbiciel, w myśl starego,...rozwiń całość

   Są różne zboczenia, jak widać, nawet Pani Redaktor Szczepuła ma swego cichego wielbiciela. 1! Słownie: jednego! No cóż, jakie "felietony" naszej wice Paradowskiej taki i wielbiciel, w myśl starego, ludowego powiedzenia :"Każda POtwora znajdzie swego amatora"!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   suwak

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   to na gebe Pani red bedzie sPOko

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Baloniara

   eryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Ciekawe czy da się z tego spóścić powietrze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO-rypaniec

   awelina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Baba-schizo dopuścić do sztucznego penisa Polikota to zmądrzeje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znowu fantazja poniosła panią redaktor

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Nie znam dziecka, które płakałoby na widok zdjęcia na plakacie, a pracuję z dziećmi, bzdura wyssana z palca. Kończy się polot redaktorce, tylko poprawność polityczna jak zwykle pozostała. Ale szef...rozwiń całość

   Nie znam dziecka, które płakałoby na widok zdjęcia na plakacie, a pracuję z dziećmi, bzdura wyssana z palca. Kończy się polot redaktorce, tylko poprawność polityczna jak zwykle pozostała. Ale szef płaci za felietoniki, szef wymaga. Społeczeństwo na szczęście nie jest takie g******, jak by redaktorka chciała.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Ewy

   Fred* (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W dobrym kryminale musi być element zgrozy i zaskoczenia, a wszystko to znajdujemy w felietonie ( za przeproszeniem), Pani Redaktor .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ewa

   Anilah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Szanowna Pani Ewo, czy nie prościej byłoby napisać:
   "Społeczeństwo na szczęście nie jest takie g******, jak redaktorka " ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duch Święty doradza kandydatowi na radnego, a onegdaj.....

   szakal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   sprowadził na manowce kandydatkę na Prezydenta, nie, nie Warszawy, a Polski i nawet konwent obradujący w jednym z warszawskich kościołów jej nie pomógł. Basiu, a może by tak wspomnieć o chocholich...rozwiń całość

   sprowadził na manowce kandydatkę na Prezydenta, nie, nie Warszawy, a Polski i nawet konwent obradujący w jednym z warszawskich kościołów jej nie pomógł. Basiu, a może by tak wspomnieć o chocholich tańcach uprawianych przez lokalnych prominentnych samorządowych działaczy wywodzących się z wiadomej przewodniej partyji , po prawdzie w sąsiednim województwie, ale w ramach "wyścigu szczurów" do samorządowego koryta, w wyniku czego województwo ma odmówione podpisanie kontraktu tzw ZIT na następne lata będąc pozbawionym unijnych konfitur.Byłby to temat na czasie, obrazujący faktyczny stan umysłu lokalnych włodarzy, będących nieodrodnym wizerunkiem rządzącej partyji.
   Basiu, jak zwykle dojeżdżasz swego wałacha który, jak sądzisz, bezpiecznie uniesie Cię przez manowce samorządowych wyborów bez zbytniego uszczerbku dla wizerunku wiadomej partyji. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie strachy , to fakty

   Rumcajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   "Wedle najnowszego sondażu wyborczego GfK Polonia PiS może liczyć na poparcie 42 proc. Polaków. Na Platformę głosować chce zaś jedynie 28 proc. wyborców"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Amnezja wsteczna

   Rumcajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Te Bacha- onegdaj mówiono " a jesienią zamiast liści z drzew będą "spadać" komu...... Dzisiaj należało by dodać i lemingi. Czego życzyć wypada.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama