Warsztaty przekleństw i medytacji. Coraz więcej cudzoziemców...

  Warsztaty przekleństw i medytacji. Coraz więcej cudzoziemców chce się uczyć polskiego

  Lucyna Milanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Joanna Sławkowska: Myślę, że uczenie polskiego jest trochę związane z matkowaniem. My się naszymi obcokrajowcami trochę opiekujemy, szczególnie młodymi
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  Przyjeżdżają do nas do pracy albo dlatego, że mają tu partnera/partnerkę, albo, tak jak ostatnio Ukraińcy, bo tu się żyje bezpieczniej. A skoro myślą o pozostaniu na dłużej, wielu z nich trafia w ręce lektorek języka polskiego
  To było gdzieś trzy lata temu - opowiada Jadwiga, lektorka języka polskiego z Trójmiasta. - Pierwszy obcokrajowiec, z którym pracowałam. Francuz. Młody, sympatyczny, pracowity. Przyjechał do Polski, bo chciał zarobić więcej, a we Francji kryzys. Wtedy po raz pierwszy zrozumiałam, że coś się zmieniło. Zachód szuka pracy u nas. I co więcej, Zachód chce się uczyć polskiego.

  Jeszcze kilkanaście lat temu stała obecność obcokrajowców w naszym kraju była zjawiskiem rzadkim. Odkąd znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, sprawy nabrały przyspieszenia.

  - W Warszawie, Krakowie czy Łodzi, ze względu na wielość firm z zagranicznym kapitałem, można spotkać wszystkie nacje uczące się języka polskiego. W Trójmieście najwięcej uczy się teraz Ukraińców, Skandynawów i Niemców, są też Francuzi i Hiszpanie, Arabowie i Azjaci, głównie Japończycy i Chińczycy - mówi Joanna Sąwkowska-Marszeniuk, wieloletnia lektorka języka polskiego, założycielka i szefowa Akademii Języka Polskiego w Gdańsku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo