Anna Komorowska: Na początku myślałam, że będzie gorzej...

  Anna Komorowska: Na początku myślałam, że będzie gorzej [ROZMOWA]

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mimo wszystko naszej rodzinie udało się zachować prywatność. Toczymy w miarę normalne życie - mówi Anna Komorowska, żona prezydenta RP
  Anna Komorowska

  Anna Komorowska ©Bartek Syta

  Spotykamy się w Armenii, gdzie uczestniczyła Pani w uroczystym otwarciu wystawy Teodora Axentowicza, "Ormianina polskiego". Co zdecydowało o przyjęciu tego zaproszenia, bo przecież próśb o patronat i udział w takich imprezach jest wiele?
  Mój przyjazd do Erywania na otwarcie wystawy Axentowicza to konsekwencja oficjalnej wizyty w Armenii w 2011 roku. Podczas tego pierwszego pobytu mój mąż w gabinecie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana zobaczył obraz Iwana Ajwazowskiego. W trakcie rozmowy zrodziła się koncepcja zorganizowania w Polsce wspólnej wystawy obrazów Ajwazowskiego, Ormianina o polskich korzeniach i Axentowicza, Polaka o korzeniach ormiańskich. Taka wystawa została uroczyście otwarta przed kilkoma miesiącami w Sopocie. Miałam okazję ją obejrzeć, wiem, że cieszyła się dużym zainteresowaniem. Następstwem tej sopockiej wystawy jest wystawa Axentowicza w Erywaniu. Dlatego tu jestem i cieszę się z rangi, jaką nadano temu wydarzeniu, ponieważ w uroczystości udział wzięła armeńska para prezydencka Rita i Serż Arkjanowie.

  Czy takie krótkie pobyty pozwalają na wyrobienie sobie opinii o Armenii, Ormianach?
  Wizyty, które składam, są niezwykle skondensowane, program jest bardzo napięty. Jednakże zawsze staram się zobaczyć jak najwięcej, jak najlepiej poznać kraj, który odwiedzam. Ormianie to bardzo życzliwy naród.

  Mam wrażenie, że ostatnio Państwa życie jest takim życiem na walizkach. To są dobre strony bycia żoną prezydenta, czy może to uciążliwość?
  Na pewno wyjazdy wiążą się ze sporym wysiłkiem. Często leci się nocą, tak jak teraz do Erywania. Jednocześnie jednak podróże dostarczają dużo przyjemności i wiedzy. Poznaje się nowe osoby i miejsca. Ale moje wizyty to nie są podróże turystyczne. Zawsze staram się jak najlepiej poznać dany kraj, ale też promować Polskę, jej kulturę i tradycje.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   corka swoich

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   rodzicow,lubili Bronka,przyjezdzal motorowerem...reszte prosze znalezc w necie.MBP to ministerstwo bezp.panstwowego,czyli tak jak UB czy SB,dziekuje za uwage.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żona swojego męża prezydenta z łaski smoleńskiej to światowa kobitka.

   Jak sama przyznaje, zwiedzania świata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   to uciążliwe zajęcie.
   - Często leci się nocą, tak jak teraz do Erywania - mówi żona swojego męża.
   Jak wiadomo, Erywań to wielka stolica europejska znana głównie z "Radio Erywań" !!
   Rozgłośni...rozwiń całość

   to uciążliwe zajęcie.
   - Często leci się nocą, tak jak teraz do Erywania - mówi żona swojego męża.
   Jak wiadomo, Erywań to wielka stolica europejska znana głównie z "Radio Erywań" !!
   Rozgłośni radiowej nadającej najświeższe informacje z całego świata.
   Tam musi uczestniczyć w uroczystościach z równymi sobie czyli, armeńską parą prezydencką
   Ritą i Serżem Arkjanow-skimi?
   Oj, ciężkie jest życie prezydentowej Komorowskiej.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę Moderatora

   Żega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Proszę zaprzestać kiepskiej żonglerki komentarzami. Wysłany mój komentarz, jako czwarty w kolejności, dziwnym trafem nie ukazał się. Pewnie był "nielegalny", ale... z kulturą. Wiarygodność Dz.B., z...rozwiń całość

   Proszę zaprzestać kiepskiej żonglerki komentarzami. Wysłany mój komentarz, jako czwarty w kolejności, dziwnym trafem nie ukazał się. Pewnie był "nielegalny", ale... z kulturą. Wiarygodność Dz.B., z winy moderatora, została skutecznie podważona.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ”Biedna Europo. Nie zasłużyłaś na takich Europejczyków”

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Oto niektóre wydźwięki prasowe odnośnie afery z rajem podatkowym w Luksemburgu:

   (...) System Junckera był legalny, jednak zdaniem europejskich mediów oburzenie wywołuje fakt, że na czele...rozwiń całość

   Oto niektóre wydźwięki prasowe odnośnie afery z rajem podatkowym w Luksemburgu:

   (...) System Junckera był legalny, jednak zdaniem europejskich mediów oburzenie wywołuje fakt, że na czele instytucji reprezentującej całą UE stoi człowiek, który pomagał wielkim koncernom omijać rodzime fiskusy. ... System był tak dochodowy, że Luksemburg ściągał do siebie setki firm. Przy dużej skali optymalizacji podatkowej opłacało się to i Wielkiemu Księstwu, i spółkom. Traciły kraje, w których firmy te prowadziły realną działalność. ... W raporcie, który opublikował brytyjski dziennik „Guardian”, obok takich gigantów, jak Gazprom, Apple, PepsiCo czy Ikea, które korzystały z optymalizacji podatkowej w Luksemburgu, można też znaleźć polskie firmy, głównie z sektora usług i mediów. Na liście są m.in. Artal Holding, giełdowy Alumetal czy Carey Agri International Poland. (...)

   (...) Według niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Juncker jest „chodzącą sprzecznością”, a europejscy politycy są „hipokrytami”. ... Jako szef eurogrupy zrobił nie tylko wszystko, by za wszelką cenę uratować euro, ale chciał też poprosić do kasy banki, by partycypowały w kosztach kryzysu. W tej funkcji domagał się w Brukseli wprowadzenia podatku obrotowego od transakcji finansowych, a jako premier w Luksemburgu głosował przeciwko temu. Juncker był zwolennikiem konkurencji podatkowej, to nic nowego, ani zdrożnego. Skandaliczny był jednak rozmiar prezentów podatkowych dla koncernów. (...)

   (...) Niemiecki „Frankfurter Rundschau” oburza się z kolei, że: „najwidoczniej koncerny i banki nie mają poczucia przyzwoitości tam, gdzie chodzi o pieniądze”. ... Tam obowiązują inne, własne reguły. Ale przyzwoitość jest centralnym miernikiem zachowania osób i polityków. (Jean-Claude) Juncker powinien się zastanowić nad tym, czy dla przewodniczącego Komisji Europejskiej wystarczy, by działać w zgodzie z prawem. Komisja staje teraz w każdym razie przed wykonaniem od dawna już zaległego zadania zdemaskowania złodziejstwa podatkowego w ramach Unii Europejskiej, skrywanego pod płaszczykiem legalności. Juncker mógłby przy tym pomóc, w końcu dowiódł, że zna się na tym fachu. Lepiej byłoby jednak bez niego (...)

   (...) Według brytyjskiego „Guardiana” Luksemburg, a wraz z nim Juncker zachowują się jak ktoś kto cieszy się przywilejami wynikającymi z członkostwa w klubie, jednocześnie okradając klubową kasę”. (...)

   (...)„Le Monde” ... Junckerowi jest wstyd. Chowa się przed dziennikarzami. Najpierw nazywali go „Junck Juncker” ... ciekawe jaki przydomek mu teraz dadzą (...)

   (...) Szwajcarski dziennik „Le Matin de dimanche” zaś ironizuje, że „Szwajcaria jest z droga dla IKEI i innych koncernów”. Inaczej Luksemburg. (...)

   Teza: Monsieur Tusk and Mme Bieńkowska, jak widać, wkroczyli w doborowe towarzystwo. Gaża Monsieur Tuska stanowić będzie 300 tys w euro i nie jest obciążona żadnymi podatkami. Emerytura około 80 tys. zł m-nie, jeśli oczywiście Monsieur Tusk powróci z banicji do kraju. Tak czy owak, jednak Mme Bieńkowska wobec Monsieur Tuska jest do przodu na kwotę 450 tys euro, bo Jej gaża roczna wynosi 240 tys. w euro i przez 5 lat. Tak spora różnica cash powstaje z tegoż tytułu, bo kadencja Monsieur Tuska jest krótsza i wynosi 2,5 roku. Owszem, i jest całkiem możliwym, również może zaistnieć i tak, że ww. wyliczenia dochodów mogą okazać się teoretycznymi, co choćby z uwagi na chyba niepewny los Jean-Claude Junckera jako szefa Komisji Europejskiej. Ewentualna wymiana na innego szefa KE może też pociągnąć za sobą i ówże, że wspomniane Duo powróci do kraju przed czasem. I stąd, baronowie z PO, a po wyjeździe Monsieur Tuska do Brukseli raczej już szczęśliwi i rozluzowani, będą mieli do rozgryzienia nowy istotny problem pt.: co zrobić z Monsieur Tusk, kiedy przed czasem powróci na stare pielesze?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No cóż,

   Nairam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   mamy niezłe bagienko podatkowe w tej UE. Sprawa jest prosta: podatek powinien być tam płacony gdzie zysk został wytworzony a nie w jakimś tam raju. Po co nam ta UE, który nie ma woli sprawę...rozwiń całość

   mamy niezłe bagienko podatkowe w tej UE. Sprawa jest prosta: podatek powinien być tam płacony gdzie zysk został wytworzony a nie w jakimś tam raju. Po co nam ta UE, który nie ma woli sprawę uregulować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja myślałem, że lepiej

   Polihistor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   No, ale lepiej nie będzie już pewnie nigdy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myślała.....

   miś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Mieszkanie w pałacu no coź musimy jakoś się ....przemęczyć .
   BIEDACTWO !!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Resortowe dziecko.........

   rd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Nasza prezydentowa to zmodyfikowana Katiusza.........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skromnie i z wdziekiem.

   wesoly romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Wiesz Pani za co Pania lubie za to ze sie Pani nie sadzisz jak ta Jola Lojalna i czynisz Pani to tak samo jak Pani Prezydentowa Walesowa, skromnie i z wdziekiem. Gratulacje.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aleś plasnoł

   sznaps (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Te Rowek , Danka miała "wdzięk" kwiaciarki !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama