Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to historia i nowoczesność [INTERAKTYWNE KALENDARIUM, WIDEO]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
To niezwykłe miejsce, w którym zatrzymał się czas. Tutaj można wsiąść do lokomotywy i choć przez chwilę poczuć się jak maszynista sprzed kilkudziesięciu lat.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, które działa od początku lat 90. minionego wieku, ma rzesze sympatyków, zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych. Przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale i różnych regionów Polski. Do muzeum równie chętnie zaglądają turyści z zagranicy.

Przed kilkoma miesiącami po dwóch latach zakończyła się rewitalizacja tego miejsca. Teraz zwiedzający mogą liczyć na jeszcze więcej atrakcji i nowoczesnych rozwiązań. Nowa ekspozycja jest efektem projektu "Pomorskiej kolei skarbnica - rewitalizacja zabytkowych obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie". Wyremontowano dwa zabytkowe obiekty - halę parowozowni wraz z przybudówkami oraz budynek administracyjny, choć dla zwiedzających z pewnością będą najciekawsze elementy nowej ekspozycji.

Pierwsza z nich to makieta o powierzchni powyżej 12 m kw., która przedstawia kościerską stację kolejową. Warto dodać, że jest to wizualizacja pokazująca to miejsce w II połowie XX w. wraz z parowozownią, dworcem i pozostałą infrastrukturą.

Historyczne zabudowania zostały odtworzone z zachowaniem detali i rzeczywistych proporcji.

Na drugiej makiecie pokazana jest zasada działania kolei magnetycznej, co może być ciekawostką nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale też pasjonatów fizyki.

W kościerskim muzeum znajduje się 45 zabytków ciężkich, czyli parowozów, lokomotyw i wagonów. To jedyne takie miejsce na Pomorzu. Znajduje się tu kilka perełek. Są to parowozy, które już w Polsce nie występują. Najstarszym zabytkiem jest Ok1-112 z 1915 roku. Można tu zobaczyć także najdłuższy wykonany w Polsce Pu29-3. To jedyny zachowany egzemplarz tego parowozu.

Natomiast najmłodszym eksponatem jest parowóz TKb -2845 z 1925 roku. Najoryginalniejszy jest z pewnością wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki.

Muzeum Kolejnictwa
co roku odwiedza ponad 30 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki