Gdański magistrat daje niemal 700 tys. złotych za dwa...

  Gdański magistrat daje niemal 700 tys. złotych za dwa tygodnie pracy

  Ewelina Oleksy, współpr. Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdański magistrat daje niemal 700 tys. złotych za dwa tygodnie pracy

  ©Karolina Misztal

  700 tys. złotych - tyle oferuje Gdańsk za dwa tygodnie prowadzenia sekretariatu ZIT. Urzędnicy tłumaczą, że muszą wydać pieniądze do końca roku, inaczej przepadną. Jak sytuację komentuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju?
  Gdański magistrat daje niemal 700 tys. złotych za dwa tygodnie pracy

  ©Karolina Misztal

  Urząd Miejski kilka dni temu ogłosił konkurs w tej sprawie. Postępowanie wzbudza mnóstwo kontrowersji, bo od czasu wyłonienia zwycięzcy do zakończenia realizacji przewidzianych w nim zadań zostanie około dwóch tygodni. I to właśnie za ten czas pracy zwycięzca konkursu zgarnie dokładnie 666,8 tys. zł.

  Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to organizacja, w której skład wchodzi Trójmiasto i 33 samorządy - od Malborka po Wejherowo, a członkowie ZIT mają szansę na miliard złotych z unijnych funduszy w latach 2014-2020.
  Choć konkurs ma formułę otwartą, a termin składania ofert to 21 listopada, miejscy samorządowcy nieoficjalnie już dziś wskazują, kto go wygra: stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny, które od dłuższego czasu robi to, o czym mowa w warunkach konkursu.

  - Pojawiły się pieniądze z UE i trzeba je szybko wydać, a że jest okazja wpompować je w GOM, to władze miasta chętnie z niej korzystają - komentuje jedna z gdańskich radnych.

  Konieczne zmiany w budżecie Gdańska w tej sprawie uchwalono rzutem na taśmę, na ostatniej sesji Rady Miasta.

  - Są pieniądze do wzięcia, to bierzemy, żeby nie przepadły - przyznają urzędnicy. I winą za to, że w tak szybkim czasie trzeba je wydać, obarczają Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które ze środków unijnych wspiera organizację sekretariatu ZIT, i które to bardzo późno miało poinformować samorządy o dotacjach na ten cel.

  - Przez kilka miesięcy trwało uzgadnianie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju warunków formalnych pozyskania dofinansowania i zakresu działań na rzecz współpracy samorządów w ramach metropolii. Po drugie, konkurs musiała poprzedzić pozytywna opinia Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, co stało się możliwe dopiero po dokonaniu ustaleń z ministerstwem. Po trzecie, miasto musiało wprowadzić do budżetu kwotę dotacji, którą dostanie od ministerstwa, a więc zmienić budżet, co radni zrobili 30 października - informuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.

  Tymczasem, jak podkreśla resort infrastruktury, zasady przyznawania dotacji dla miast wojewódzkich, które je dostaną, w tym dla Gdańska, znane były już od kwietnia.

  - Miasta mogły ponosić wydatki na funkcjonowanie związków ZIT od kwietnia, mogą też przedstawić do rozliczenia wydatki już poniesione - mówi Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. - Będziemy szczegółowo weryfikować prawidłowość poniesienia wydatków przez miasta na etapie rozliczenia dotacji.

  e.oleksy@prasa.gda.pl

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No cóż,

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   w czasach PRL-u też tak bezrozumnie wydawane były
   publiczne pieniądze. Czemu więc tu się dziwić.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   od 22 lipca 1944 rzadzi nami partia

   precz z PO&PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   od 22 lipca 1944 rzadzi nami partia, skutki widac - postepujacy burdel, korupcja, bezprawie, likwidacja kraju i społeczeństwa i raj Politycznej hołoty. liczy sie bierut, gomułka, tusk, kurski,...rozwiń całość

   od 22 lipca 1944 rzadzi nami partia, skutki widac - postepujacy burdel, korupcja, bezprawie, likwidacja kraju i społeczeństwa i raj Politycznej hołoty. liczy sie bierut, gomułka, tusk, kurski, hofman, niesiołowski, kaczynski a społeczeństwo ma na nich płacić i podziwiac ich swawole dla dobra własnej kieszeni!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktoś tu kłamie albo władze Gdańska, albo Ministerstwo IiR - czyli Platforma kłamie na pewno!

   Filip Andrzej Stankiewicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Po drugie wydawanie pieniędzy teraz na siłę jest marnowaniem tych środków, można się zastanawiać czy nie mamy do czynienia z korupcją, zwłaszcza jeśli się mówi już teraz kto wygra ten konkurs!...rozwiń całość

   Po drugie wydawanie pieniędzy teraz na siłę jest marnowaniem tych środków, można się zastanawiać czy nie mamy do czynienia z korupcją, zwłaszcza jeśli się mówi już teraz kto wygra ten konkurs!

   Serdecznie Pozdrawiam

   Filip Andrzej Stankiewicz

   Kandydat do Sejmiku Województwa Pomorskiego - okręg numer 3 obejmujący miasto Gdańsk. Lista numer 3 Prawo i Sprawiedliwośćzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kuce w natarciu

   pseudonim baranina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kuce w natarciu! Obskakują wszystkie internetowe fora! Alleluja i do przodu z ojcem świętym !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okręg numer 3

   WYBORCA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Mądralo z PIS-u skomentuj postępek ,,TRÓJCY ,, TO wszystko na ten temat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedna z największych katastrof kolejowych była w Polsce

   EWa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jedna z największych katastrof kolejowych była w Polsce
   http://www.academia.edu/1859217/Katastrofa_kolejowa_pod_Starogardem_w_1925_r._-_studium_przypadku_Problemy_Kryminalistyki_2009_265_s._63-71

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo