Znaleziona w Pruszczu Gdańskim najstarsza fajka trafiła do...

  Znaleziona w Pruszczu Gdańskim najstarsza fajka trafiła do polskiej księgi rekordów [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Najstarsza fajka w księdze rekordów
  Uroczystość przekazania najstarszej fajki konserwatorowi zabytków i otrzymania Certyfikat Rekordu
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Znaleziona w Pruszczu Gdańskim najstarsza fajka trafiła do księgi "Polskie rekordy i osobliwości", krajowego odpowiednika "Księgi rekordów Guinnessa".
  - Jedno mogę powiedzieć - na pewno w tej fajce nie palono tytoniu przywiezionego do Europy dopiero przez uczestników wyprawy Krzysztofa Kolumba - mówił we wtorek prof. Andrzej Januszajtis, przyglądając się niewielkiej, ręcznie lepionej archaicznej glinianej fajce.- Może to były konopie? - zastanawia się po chwili.

  A profesor Jerzy Samp z podziwem dodawał: - Znalezienie tego artefaktu to wielka sprawa.
  Nikt się nie spodziewał, że 2-2,5 tysiąca lat temu nasi przodkowie używali tego przedmiotu. Podejrzewam, że mamy do czynienia z kulturowym importem, który dotarł na Pomorze szlakiem bursztynowym, być może z kręgów fenickich albo arabskich...

  Wokół należącego do Piotra Jakubowskiego Gdańskiego Salonu Fajki, z siedzibą w wieży zegarowej Dworca Głównego PKP w Gdańsku, zgromadzili się we wtorek historycy, archeolodzy, kolekcjonerzy fajek i dziennikarze - świadkowie przekazania cennej, najstarszej pomorskiej fajki wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków Dariuszowi Chmielewskiemu. Zabytek trafi jako depozyt do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i wkrótce zostanie zaprezentowany na najnowszej wystawie w muzeum. Wspominano wyjątkowe okoliczności odkrycia pradawnej fajki.

  - Jesienią tego roku do Salonu Fajki przyszedł młody człowiek, który pamiętał, że była tu wystawa najstarszych fajek glinianych, i zaoferował Piotrowi Jakubowskiemu ów cenny przedmiot - opowiada Edward Zimmermann, ekspert od historii fajczarstwa polskiego. - Mówił, że mieszka w Pruszczu Gdańskim. Wybrał się kiedyś z wykrywaczem na poszukiwania pamiątek z czasów II wojny, a przedmiot ten znalazł przypadkowo w wykopie w pobliżu Faktorii Rzymskiej.

  Jakubowski powiadomił o znalezisku wojewódzkiego konserwatora zabytków i archeologów. Doktor Danuta Król i Olgierd Felczak z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku potwierdzili, że może to być najstarsza fajka, jaką do tej pory znaleziono na Pomorzu. Wstępnie oceniono jej wiek na 2-2,5 tysiąca lat.

  Podczas uroczystości Piotr Jakubowski otrzymał ozdobny Certyfikat Rekordu dotyczący najstarszej fajki starożytnej, co jest równoznaczne z wpisem do księgi "Polskie rekordy i osobliwości", krajowego odpowiednika "Księgi rekordów Guinnessa".
  d.abramowicz@prasa.gda.pl  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo