Parada Niepodległości w Gdańsku. Biało-czerwone opaski w...

  Parada Niepodległości w Gdańsku. Biało-czerwone opaski w redakcji "Dziennika Bałtyckiego"

  Paweł Durkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Parada Niepodległości w Gdańsku. Biało-czerwone opaski w redakcji "Dziennika Bałtyckiego"
  1/24
  przejdź do galerii

  ©B. Szczudłowska

  Tegoroczna Parada Niepodległości w Gdańsku będzie nawiązywać do dziedzictwa Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. W redakcji "Dziennika Bałtyckiego" w środę i czwartek rozdawaliśmy biało - czerwone opaski.
  Po raz dwunasty rocznicę odzyskania przez Polską Niepodległości gdańszczanie uczczą Paradą Niepodległości. 11 listopada uroczysty pochód zacznie się zbierać o godz. 9 na Podwalu Staromiejskim, a ruszy godzinę później. Zawędruje pod pomnik króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym.

  Tegoroczna parada nawiązywać będzie do 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów, a także do 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

  - Każdego roku chcemy zwrócić uwagę na ważny fakt z naszej historii - tłumaczy Lech Parell, prezes Radia Gdańsk i jeden z inicjatorów wydarzenia. - Chcemy ukazać przez to, że niepodległość wykuwa się w każdym czasie i bez względu na okoliczności historyczne należy o nią walczyć, tak jak robili to powstańcy.

  Do uczestnictwa w paradzie zaproszeni są - jak zwykle - wszyscy gdańszczanie, którzy chcą zamanifestować swój patriotyzm. Organizatorzy zachęcają do wykorzystania barw biało-czerwonych, a szczególnie mile widziane będą osoby przebrane w stroje historyczne.

  - To taka rodzinna impreza składkowa. Każdy jest zaproszony i każdy przynosi, co ma najlepszego. Dołączają do nas właściciele starych aut, rekonstruktorzy historyczni, przebrani uczniowie szkół... Długo by wymieniać. Co roku jest kolorowo i radośnie - mówi Parell.

  Organizatorem parady jest stowarzyszenie SUM.

  Odbierz opaskę  Wspólnym elementem wystroju dla wszystkich uczestników tegorocznej Parady Niepodległości mogą być biało-czerwone opaski na ramię. W środę i czwartek Czytelnikom "Dziennika Bałtyckiego" rozdaliśmy 1000 patriotycznych opasek! Każda jest ostemplowana symbolem Polski Walczącej i napisem upamiętniającym tegoroczną paradę.

  Biało-czerwone symbole mają nawiązywać nie tylko do uczestników Powstania Warszawskiego, lecz również do robotników ze stoczni gdańskiej i gdyńskiej oraz innych trójmiejskich zakładów pracy, którzy rozpoczynając strajk w sierpniu 1980 roku, solidarnie założyli podobne opaski w narodowych barwach. Organizatorzy parady liczą na to, że każdy z jej uczestników będzie miał na ramieniu patriotyczną opaskę.

  Na zdjęciach prezentujemy Czytelników, którzy odebrali już opaski w redakcji.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2,5 mln Polaków nie ma się z czego cieszyć

   Vox61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A opaski z napisem " Długotrwale bezrobotny w RP " też macie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opaska

   Bogus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Taka opaska nie jest dla każdego. Obecnie to symbol, rozdawanie jej na prawo i lewo to profanacja pamięci.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama