Szymbark: Na Kaszubach znów będą warzyć piwo

  Szymbark: Na Kaszubach znów będą warzyć piwo

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Odwrócony dom to jedna z największych atrakcji Pomorza

  Odwrócony dom to jedna z największych atrakcji Pomorza ©Archiwum

  Nie ucichły jeszcze echa budowy największego fortepianu świata, a Daniel Czapiewski, właściciel Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, już wciela w życie kolejny unikatowy pomysł. W maju otwarty zostanie mały tradycyjny browar, który nawiązuje do bogatych tradycji piwowarskich na Kaszubach.
  Odwrócony dom to jedna z największych atrakcji Pomorza

  Odwrócony dom to jedna z największych atrakcji Pomorza ©Archiwum

  - Dawniej niemal w każdej kaszubskiej wsi funkcjonował browar, a w wielu nawet po kilka - przypomina Daniel Czapiewski. - Postanowiliśmy sięgnąć do historii, reaktywować browarnictwo na Kaszubach i również w ten sposób rozsławiać nasz region.

  Właściciel szymbarskiego centrum zdążył już przyzwyczaić wszystkich do błyskawicznej realizacji pomysłów. Po konsultacjach z polskimi i czeskimi mistrzami browarnictwa sprowadził z Austrii i Niemiec specjalistyczne urządzenia, które obecnie są montowane. Otwarcie minibrowaru oraz pierwsza degustacja wyprodukowanego w nim piwa nastąpi 14 maja, podczas Majówki Pomorskich Przedsiębiorców.

  Produkcja piwa w Szymbarku przebiegać będzie zgodnie z tradycją, a turyści będą mogli obserwować i poznawać cały proces warzenia. Oparte na dawnych recepturach trunki serwowane będą bezpośrednio z kadzi, jak również w pamiątkowych butelkach. Miłośnicy złocistego napoju już mogą zacierać ręce, bo zapowiada się urozmaicony i intrygujący wybór. Sztandarowym produktem będzie "kartuski mnich", nawiązujący do słynnych trunków warzonych w Zakonie Kartuzów. Równie ciekawie zapowiada się specjalne piwo o smaku truskawki, z uprawy której słyną Kaszuby. Spodziewać się można również receptur wywodzących się z ziemi kościerskiej i bytowskiej, a także smaków czeskich.

  - Mamy już nazwy dla browaru i imprezy piwnej, podobnej do Oktoberfest, którą zamierzamy corocznie organizować, ale niech pozostaną jeszcze nieznane - zasłania się tajemnicą Daniel Czapiewski.

  Piwo własnego wyrobu będzie znakomitym dodatkiem do dostępnych w Szymbarku innych regionalnych specjałów - chleba własnego wypieku, wędzonych ryb czy regionalnych wędlin. Sam browar stanie się natomiast kolejną niezwykłą atrakcją CEiPR-u. Rekordy popularności bije słynny Dom Stojący na Głowie. Turyści chętnie odwiedzają Dom Sybiraka, bunkier Gryfa Pomorskiego, a także domy trapera z Kanady i powstańca polskiego z Adampola. Zobaczyć tu można replikę dworku szlacheckiego oraz tradycyjną chatę kaszubską. Można zasiąść przy Stole Noblisty i obejrzeć deskę, która do niedawna nosiła miano najdłuższej na świecie. W grudniu natomiast uroczyście zaprezentowano największy koncertujący fortepian, czekający na wpis do "Księgi rekordów Guinnessa".

  Szymbarskie centrum jest też areną wielu imprez, m.in. Dnia Sybiraka, Zlotu Mikołajów czy też otwarcia sezonu wakacyjnego oraz letniej redakcji "Dziennika Bałtyckiego".

  W ubiegłym roku Centrum Edukacji i Promocji Regionu odwiedziło ok. 600 tysięcy turystów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 101

   i gitara gra

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama