Bytów: Austriacki sąd pozbawił Wojciecha Pomorskiego praw...

  Bytów: Austriacki sąd pozbawił Wojciecha Pomorskiego praw rodzicielskich

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Austriacki sąd pozbawił praw rodzicielskich Wojciecha Pomorskiego z Bytowa. Mężczyzna od ośmiu lat walczył o prawo do widzenia dwóch córek, które po rozwodzie odebrała mu żona Niemka. Kobieta uciekła do Austrii. Pomorski twierdzi, że wyrok zapadł bez jego wiedzy. Składa więc skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
  Wojciech Pomorski przegrał batalię o prawa rodzicielskie

  Wojciech Pomorski przegrał batalię o prawa rodzicielskie ©Marcin Pacyno

  - Byłem w szoku, gdy zadzwonili do mnie znajomi z Austrii i poinformowali, że 20 stycznia w gazecie "Die Presse" ukazał się artykuł opisujący moją sprawę. Napisano w nim wprost, że już nie mam praw rodzicielskich. Wyrok zapadł na początku roku, ale o tym nie poinformował mnie nawet mój austriacki adwokat z urzędu. Stwierdził jedynie, że nie miał do mnie kontaktu - opowiada Pomorski.

  Zapewnia jednocześnie, że artykuł "Kein Zwang zu ausländischem Kulturunterricht", czyli "Nie ma przymusu nauki obcej kultury", jest kłamliwy. - Nigdy wcześniej nie byłem pozbawiony praw rodzicielskich, co sugeruje autor tego artykułu - mówi Pomorski.

  Mieszkańca Bytowa praw rodzicielskich pozbawił sąd ostatniej instancji. Pomorskiemu zostało już tylko złożenie wniosku o kasację wyroku przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Bytowianin chce skorzystać z tej szansy.

  - Może to i dobrze, że taki wyrok zapadł, bo po latach batalii o prawo do kontaktu z dziećmi w moim ojczystym języku, o możliwość pielęgnowania polskiej historii i kultury, może w końcu rozpocznie się proces obnażający działalność niemieckiego czy austriackiego Jugendamtu [urzędu ds. dzieci i młodzieży - dop. red.] - komentuje Pomorski.

  Problemy Wojciecha Pomorskiego rozpoczęły się w lipcu 2003 roku. Po rozstaniu z żoną Niemką stracił kontakt z dziećmi (kobieta zabrała je ze sobą). Przez kolejne lata walczył o możliwość widzeń z córkami. Gdy wniósł o prowadzenie z nimi rozmów w języku polskim, stracił prawo do widzeń. W ciągu ośmiu lat rozmawiał z nimi trzy razy - raz w 2005 roku, dwa razy w 2006 i kilka godzin w ubiegłym roku.

  Walczący o córki ojciec założył Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, które skupia rodziców w podobnej sytuacji. Teraz przygotowuje dokumenty, które złoży w Trybunale Praw Człowieka. Termin zgłoszenia sprawy mija w czerwcu. - Będę walczył przez kolejne lata - zapowiada Pomorski.

  CZYTAJ WIĘCEJ
  Wojciech Pomorski od 5 lat walczy o dzieci
  Jugendamt pod lupą
  Wojciech Pomorski z Bytowa nie poddał się w walce o córki

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adres

   deBABELizacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   e p o z n a n . p l / b l o g i - b l o g - 2 1 3 - 7 9 9 6

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   deBABELizacja

   Akodymos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Germanizacja otwiera na Praindogermanizacje vel deBABELizacje: e*********/blogi-blog-213-7996

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nieludzie szwabostwo tak krzywdzi i dzieci i ojca Polaka...

   Aleksandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Chcieli by zabrać język, ojca i wszystko co ma z nim cokolwiek wspólnego. To standard u właścicielek dzieci (matkami takie nieodpowiedzielne chore babska zwać, które tak przedmiotowo traktują...rozwiń całość

   Chcieli by zabrać język, ojca i wszystko co ma z nim cokolwiek wspólnego. To standard u właścicielek dzieci (matkami takie nieodpowiedzielne chore babska zwać, które tak przedmiotowo traktują dzieci - by było głupie). Siły i wiele wytrwałości życzę Panu Panie Pomorski! Niech Pan nie daje za wygraną, bo to Pana dzieci i one kiedyś to wszystko zrozumieją, o czym teraz pewnie nawet nie wiedzą. Im ta kobieta i niemiecko-austriackie urzędy z duchem Hitlera i innych bandytów wojennych robią wielką krzywdę... Pan jest odpowiedzialnym ojcem, nie pozwala i nie zgadza się na to wszystko. Dobrze Pan robi! Tego bym sama oczekiwała od swojego ojca, gdybym była na miejscu Pana córeczek... Od razu widać jak Pan bardzo musi je kochać, skoro tak długo i wytrwale Pan o nie walczy na wszelkich frontach. To masa walki, pieniędzy i wkładu emocjonalno-intelektualnego. Niech Pan się nie zmęczy i wytrwa do finału. Córki do Pana prędzej czy później wrócą - ale już same. I już nikt nie będzie im mieszał w ich kochających swojego Tatusia serduszkach i główkach.
   Pozdrawiam z serca.
   Aleksandrazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Relikt z czasów Hitlera - Jugendamt

   Jolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Śledzę od lat walkę Pana Pomorskiego o godność Jego i Jego Córeczek i prawo do ich spotkań. Teraz dowiaduję się, że Oni jeszcze nawet Dziadkom i całej polskiej rodzinie tego zabraniają....rozwiń całość

   Śledzę od lat walkę Pana Pomorskiego o godność Jego i Jego Córeczek i prawo do ich spotkań. Teraz dowiaduję się, że Oni jeszcze nawet Dziadkom i całej polskiej rodzinie tego zabraniają. Ale....niemcy (austriacy to to samo - ponoć są jeszcze gorsi i wiadomo skąd jest ten zwyrodnialec Hitlerek) to właśnie (nieludzcy) niemcy (specjalnie pisane z małej litery). Życzę powodzenia w walce i...wytrwałości Panie Pomorski i Pana Rodzinie. Niech Pan się trzyma. Super, że założył też Pan Polskie Stowarzyszenie, które pomaga ludziom w takich skandalicznych przypadkach (strony: www.dyskryminacja.de). Podziwiam Pana. To jest Ojciec, Kaszub i Polak nie jakiś śmieć. Tak się walczy! Uczcie się wszyscy od Pana Pomorskiego. Pozdrawiam Jolkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bytow, austriacki sad......

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

   No tak, SPOSOB NA ZYCIE, czy ten pan POZA WALKA ze swoja zona, jej rodzicami, konsulatem polskim, srodowiskiem przykoscielnym, urzedami niemieckimi i sadem w Hamburgu robil w swoim zyciu jeszcze...rozwiń całość

   No tak, SPOSOB NA ZYCIE, czy ten pan POZA WALKA ze swoja zona, jej rodzicami, konsulatem polskim, srodowiskiem przykoscielnym, urzedami niemieckimi i sadem w Hamburgu robil w swoim zyciu jeszcze cos POZYTECZNEGO, czego nie mozna by nazwac WALKA !!! Juz gdzies sie wpisalam, pojechalam, sprawdzilam, tam i tutaj. Przeciez tu sie urodzil, chodzil do szkoly, znaja, pamietaja, tu i w Hamburgu, w Bergedorfie, skad pochodzi jego byla zona. I tak dlugo go znosila, na mnie by nie zdazyl podniesc swojej reki, trenowalam judo. Jak czytam te wpisy, to nie chce sie wierzyc, jak mozna grac na ludzkich emocjach, gdy w gre wchodzi los dzieci. Nie dajcie sie manipulowac! Zainteresowalo mnie samo zjawisko poczatkowego poparcia najwyzszych wladz panstwowych i powolne, ale stanowcze wycofanie sie z tej sprawy. Sprawdzili, ja jeszcze po nich, trafilam na slady i pytam sie, dlaczego nie robi sie tego najpierw. Odpowiedz znam, mam nadzieje, ze wielu z branzy rowniez zna odpowiedz. Byla tam taka gazeta Kurier, tam tez pozostawil po sobie slady. Wpierw sie sprawdza, a dopiero pisze. Na tym polega rzetelne dziennikarstwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozbawiać mogą austriaki - serce i wiązy krwi zostaną na zawsze.

   Oleńka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 29

   śChcieli by zabrać język, ojca i wszystko co ma z nim cokolwiek wspólnego. To standard u właścicielek (matkami takie nieodpowiedzielne babska zwać - by było głupie) dzieci. Siły i wiele wytrwałości...rozwiń całość

   śChcieli by zabrać język, ojca i wszystko co ma z nim cokolwiek wspólnego. To standard u właścicielek (matkami takie nieodpowiedzielne babska zwać - by było głupie) dzieci. Siły i wiele wytrwałości życzę Panu Panie Pomorski! Niech Pan nie daje za wygraną, bo to Pana dzieci i one kiedyś to wszystko zrozumieją, o czym teraz pewnie nawet nie wiedzą. Im ta kobieta i niemiecko-austriackie urzędy robią wielką krzywdę... Pan jest odpowiedzialnym ojcem i nie pozwala i nie zgadza się na to wszystko. Dobrze Pan robi! Tego bym sama oczekiwała od swojego ojca, gdybym była na miejscu Pana córeczek. Od razu widać jak Pan bardzo musi je kochać, skoro tak długo i wytrwale Pan o nie walczy na wszelkich frontach. To masa walki, pieniędzy i wkładu emocjonalno-intelektualnego. Niech Pan się nie zmęczy i wytrwa do finału. Córki do Pana prędzej czy później wrócą same. I już nikt nie będzie im mieszał w ich główkach.
   Pozdrawiam z serca.
   Oleńkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no tak

   juska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 38

   Niemieckie jugendamty zaczynają stosowac stare dobry metody III rzeszy wyraźnie. Te urzędy robią co chcą. Skarga za skargą i wszystko idzie w próżnie. Na publi.pl znajdziecie więcej takich historii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widzialy

   nielogicznie myslacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 114

   Widzialy galy co braly.Trzeba bylo z Polka dzieci poczac.Nie byloby problemu.Placi pan Pomorski alimenty na dzieci?Chyba nie , inaczej bylby osiagalny dla swego adwokata.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kontakt do Stowarzyszenia

   Andzia - Członkini Stowarzyszenia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 121 / 29

   Dla wszystkich dotkniętych dyskryminacją w Niemczech i w Austrii podaję kontakt do założonego i prowadzonego przez Pana Prezesa Wojciecha Pomorskiego "Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw...rozwiń całość

   Dla wszystkich dotkniętych dyskryminacją w Niemczech i w Austrii podaję kontakt do założonego i prowadzonego przez Pana Prezesa Wojciecha Pomorskiego "Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech". Oto jedyne firmowane strony "Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech":
   www.dyskryminacja.de - (po polsku) oraz:
   www.problemamt.de (- po niemiecku - wystarczy kliknąć niemiecką flagę na stronie).

   Andżelika - członkini Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo