W Darłowie rodzice stoją murem za szkołą

  W Darłowie rodzice stoją murem za szkołą

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie oddamy szkoły... Transparenty z takimi hasłami rozwinęli rodzice, którzy do ostatniego miejsca wypełnili salę gimnastyczną Zespołu Szkół im. Lotników Morskich w Darłowie. Stanęli w obronie tej placówki, bo Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, podał, że jest ona przeznaczona do likwidacji ze względu na konieczność szukania oszczędności.
  Sala gimnastyczna była wypełniona do ostatniego miejsca

  Sala gimnastyczna była wypełniona do ostatniego miejsca ©R. Pietrasz

  Rodzice są oburzeni pomysłem likwidacji.
  - To granda - grzmiał Grzegorz Czerpak, jeden z rodziców. - Gdyby burmistrz to powiedział przed wyborami, to na pewno by nie został wybrany.
  - To ekstra szok - tak scharakteryzowała zamiar likwidacji Dorota Podgórska, radna miejska, obecna w ZS na spotkaniu.

  - Trzeba uświadomić panu burmistrzowi, że to on jest dla nas, a nie odwrotnie - powiedziała dobitnie Wioleta Chrzanowska, kolejna matka. - A gdyby też o tym zapomnieli radni, to i im się to przypomni.
  Arkadiusz Klimowicz wyjaśnia, że znowelizowana ustawa o finansach samorządów, która weszła w życie od początku tego roku, wymusza na samorządach drastyczne oszczędności.

  W budżecie miasta w roku 2011 różnica między dochodami a wydatkami bieżącymi (około 37 mln złotych) wynosi 4,6 mln złotych i została pokryta z nadwyżki z lat ubiegłych. Według Agnieszki Bałbatun, skarbnika miejskiego, w roku 2012 takiej nadwyżki już nie będzie. Dlatego miasto ma przygotowany plan oszczędnościowy.

  W Urzędzie Miejskim największe cięcia dotkną administrację samorządową (razem z promocją). Tu planowane oszczędności mają przekroczyć nawet 20 procent budżetu i wynieść łącznie 800 tysięcy złotych.

  Rodzice z ZS zapowiedzieli, że dziś wybiorą się na obrady Rady Miejskiej, aby tam zaprotestować. Decyzja w sprawie likwidacji szkoły ma zostać podjęta do końca lutego.
  ZS jest szkołą wybudowaną w czynie społecznym w 1966 roku. Obecnie są tu szkoła podstawowa i gimnazjum, a uczy się 200 dzieci i jest 25 nauczycieli.

  Plan zakłada likwidację Zespołu Szkół im. Lotników Morskich w Darłowie. Ma to dać oszczędności nie mniejsze niż milion zł rocznie. Zakłada się też zmianę funkcjonowania przedszkoli. Przedszkola nr 1 i nr 3 zostaną połączone i przeniesione do budynku po ZS. Budynek po przedszkolu nr 1 ma zagospodarować Darłowski Ośrodek Kultury, a budynek po przedszkolu Jacek i Agatka - Miejska Biblioteka Publiczna.

  Te i inne jeszcze zmiany we wszystkich przedszkolach mają dać 250 tys. zł oszczędności. W ratuszu opracowano też "plan B". Zakłada on, zamiast likwidacji ZS, likwidację przedszkoli nr 1 i 3. Oszczędności byłyby porównywalne. Jest też "plan C" - trzy przedszkola publiczne są przymusowo prywatyzowane i rozwiązuje się DOK. Efekt finansowy tego planu jest podobny do likwidacji ZS.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo