Gdańsk. Szpital Copernicus będzie miał lądowisko przy ul....

  Gdańsk. Szpital Copernicus będzie miał lądowisko przy ul. Nowe Ogrody

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Lądowisko przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku znajdzie się na terenie szpitala, między kotłownią, szpitalnym oddziałem ratunkowym, ginekologią a Centrum
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©collage/zdj.archiwum DB

  Lądowisko dla śmigłowców przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku ma powstać do końca 2016 roku. Gdańsk włącza się w międzynarodowy projekt, którego częścią mają być lądowiska dla karetek.
  W Gdańsku mają szansę funkcjonować nowoczesne lotniska dla powietrznych karetek pogotowia, a być może także dla komunikacji cywilnej. Jedno z nich przewidziano w koncepcji jeszcze jednego dworca kolejowego i węzła integracji transportu Gdańsk Czerwony Most. Na razie jednak trwają zabiegi nad unowocześnieniem istniejących elementów komunikacji samolotowej.

  Jednym z efektów tej modernizacji będzie rezygnacja z lądowań na trawniku u zbiegu ulic Armii Krajowej i 3 Maja, skąd np.
  transportowane helikopterami osoby poszkodowane w wypadkach przyjmowane są z helikopterów do karetek. Nowe miejsce dla śmigłowców powstanie ponad dachami domów. Znajdzie się około 20 metrów nad ziemią, w rejonie ulic Nowe Ogrody, 3 Maja, Pohulanka, Rogaczewskiego i Górki. Będzie funkcjonować niemal w centrum szpitala. Zamierza zbudować je spółka Copernicus - Podmiot Leczniczy.

  - Teraz helikoptery z rannymi lądują w rejonie al. Armii Krajowej, co wymaga wstrzymywania ruchu drogowego - zauważa Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Cieszymy się, że niedługo takich perturbacji nie będzie. Nowy obiekt jest bardzo potrzebny, bo poprawi dostępność do szybkich procedur medycznych (...).

  Teren sąsiadujący z obecnym lądowiskiem u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. 3 Maja, na północ od węzła komunikacyjnego im. Carla Groddecka, jest bardzo kolizyjny. Obejmuje ulice, tory tramwajowe, oraz znajdującą się nieopodal, w wąwozie, międzynarodową trasę kolejową E-65. Nowy obiekt do lądowania helikopterów będzie miał urządzenia, których na trawniku brakowało, np. światła nawigacyjne i wiatrowskazy.

  - Lądowisko dla śmigłowców przy ul. Nowe Ogrody ma powstać do końca 2016 roku - informuje Michał Lange, rzecznik prasowy spółki Copernicus Podmiot Leczniczy. - Koszt szacowany jest na około 6 mln zł.

  Więcej na ten temat przeczytasz w e-wydaniu gazety

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama