Gdańsk znowu próbuje sprzedać stare tramwaje

  Gdańsk znowu próbuje sprzedać stare tramwaje

  Anna Bielińska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze tylko w poniedziałek można zgłaszać chęć kupna starego tramwaju typu 105N. Gdański Zakład Komunikacji Miejskiej ogłosił bowiem przetarg na sprzedaż 20 wagonów.

  Trzy miesiące temu można ich było kupić 96. Wtedy jednak na ich zakup nikt się nie zdecydował.
  - Uznaliśmy, że to zbyt duża liczba pojazdów, która może odstraszać. Postanowiliśmy więc zmienić taktykę - mówi Izabela Kozicka-Prus, rzecznik ZKM.

  "105" to najstarsze spośród jeżdżących po gdańskich torach tramwajów. Ich czas już minął. Od kilku lat są regularnie wymieniane na nowsze modele. Niebawem zastąpią je kolejne nowe PESY i zmodernizowane dortmundy. I to dla nich właśnie trzeba zrobić miejsce w gdańskiej zajezdni. To oznacza, że jeśli wagonów nie uda się sprzedać, część z nich zostanie zezłomowana.

  Wystawione na sprzedaż wagony wyceniono na 12,8 tys. zł za jeden. ZKM liczy jednak, że znajdą się chętni, którzy przebiją cenę wyjściową.
  - Ale tak naprawdę dopiero przetarg pokaże, jaką kwotę można otrzymać za wagon od firm skupujących złom. Może zgłosi się firma, która kupi wagon w całości lub na części zamienne - podkreśla Adam Kaszubowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

  Zainteresowani przystąpieniem do przetargu muszą pamiętać, że wagony trzeba odbierać w całości. To wiąże się z kolejnymi kosztami - opłacenia specjalnego transportu.

  ZKM zastrzega sobie również prawo demontażu działających elementów wyposażenia wagonów i zastąpienia ich niesprawnymi.

  Sceptycy twierdzą jednak, że "105" mogą się okazać za stare nie tylko dla Gdańska. I że tak jak podczas pierwszego przetargu teraz też nie będzie chętnych na zakup starych tramwajów.

  Chętni na zakup "105" mogą zgłaszać się do Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku (ul. Jaśkowa Dolina 2, pokój nr 17) w godzinach 9-14.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama