POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Trwa odbudowa...

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Trwa odbudowa wyjątkowo ważnych ostróg na Wiśle

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem

  Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem ©RZGW Gdańsk

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku kontynuuje odbudowę uszkodzonych ostróg regulacyjnych na Wiśle. Roboty te prowadzone są zarówno w ramach projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku", realizowanego z dofinansowaniem Unii Europejskiej, jak i ze środków budżetowych. Właśnie zaczęła się odbudowa ostrogi na Wiśle, zlokalizowanej przy śluzie Gdańska Głowa, na terenie gminy Stegna.
  Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem

  Na zdjęciu: Ostroga przy śluzie Gdańska Głowa przed remontem ©RZGW Gdańsk

  Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że wykonawca remontu ostrogi przy śluzie, którym jest wybrana na drodze przetargu spółka Agromel Przedsiębiorstwo Robót Agromelioracyjnych i Hydrotechnicznych w Pruszczu Gdańskim, przejął już plac budowy. Umowę z nim gdański RZGW podpisał 24 września tego roku.

  Ekipy firmy Agromel wykonują roboty hydrotechniczne, które obejmują prace ziemne, posadowienie drewnianej palisady, ułożenie materacy faszynowo-kamiennych i włókninowych oraz wykonanie narzutu kamiennego, podwodnego na geowłókninie i podkładu z tłucznia kamiennego pod bruk.
  Prace zakończy ułożenie na korpusie budowli bruku z kamienia naturalnego, na podsypce piaskowej. Odbudowana ostroga ma być gotowa w końcu sierpnia przyszłego roku. Na odcinku Wisły, zarządzanym przez RZGW w Gdańsku, znajduje się około 3000 ostróg.

  Ma on swój początek we Włocławku, a kończy się na ujściowych fragmentach rzeki, wpadających do Zatoki Gdańskiej - Przekopie Wisły i Martwej Wiśle. Na odcinku żuławskim rzeki, od Niziny Kwidzyńskiej do jej ujść, umiejscowionych jest około 700 ostróg. Większość z tych budowli wodnych uległa zniszczeniu, w różnym stopniu, w minionych latach. Ich konstrukcję naruszają spływające zimą lody, fale powodziowe i postępująca erozja. Pinkiewicz poinformował też, że na etapie I projektu "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław", ujętego w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, zakładał on remont 11 ostróg, z których 9 rozmieszczonych jest w gminie Subkowy oraz po jednej w Tczewie i w Stegnie. Zadanie to kończy remont budowli przy śluzie Gdańska Głowie. Całkowity koszt odbudowy ostróg wyniósł prawie 6 mln zł, w tym rozpoczęty remont tej ostatniej - około 600 tys. zł. Niezależnie od projektu żuławskiego, RZGW w Gdańsku zlecił już lub zleci odnowienie ośmiu budowli w rejonach Grudziądza i Torunia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama