POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Dziewięciu pijanych rybaków na kutrach we Władysławowie

  Dziewięciu pijanych rybaków na kutrach we Władysławowie

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dziewięciu pijanych rybaków na kutrach we Władysławowie

  ©materiały prasowe

  Na szlakach żeglownych pojawia się coraz więcej pijanych sterników, szyprów i kapitanów. Nie tylko na rzekach, jeziorach, zalewach, ale też na otwartym morzu. Informują przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG).
  Dziewięciu pijanych rybaków na kutrach we Władysławowie

  ©materiały prasowe

  Aż dziewięciu nietrzeźwych rybaków było na trzech kutrach, które przed wyjściem w morze skontrolowali w środę we Władysławowie funkcjonariusze Straży Granicznej – informuje por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Na jednostce łotewskiej była to połowa załogi, po trzech nietrzeźwych mężczyzn przebywało na pokładach dwóch polskich kutrów. Jednostki dopiero dziś mogły opuścić port.


  Czytaj też: Straż graniczna zlikwidowała nielegalną rozlewnię alkoholu koło Dzierzgonia

  Najpierw do kontroli granicznej zgłosił się kuter łotewski. Kiedy strażnicy graniczni weszli na jego pokład, od jednego z załogantów wyczuli woń alkoholu. Kontrola trzeźwości rybaków wykazała, że aż połowa spośród sześcioosobowej załogi była nietrzeźwa. Mężczyźni mieli od 0,5 do przeszło 1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kilka godzin później strażnicy graniczni udali się na kontrolę graniczną jednostki polskiej. Jak się okazało, wśród siedmiu mężczyzn trzech było nietrzeźwych. Załoganci mieli odpowiednio od 0,5 do przeszło 2 promili alkoholu. Podobnie było w przypadku kolejnego polskiego kutra, który wieczorem zamierzał wyruszyć w rejs. Na cztery osoby załogi trzy były nietrzeźwe, miały od 1 do prawie 2,5 promila.

  O nieprawidłowościach funkcjonariusze informowali bosmana portu, który nie zezwolił jednostkom na wyjście w morze. Kutry dopiero dziś opuściły port – informuje por. SG Andrzej Juźwiak.

  MOSG dość często ujawnia przypadki prób wyprowadzenia z portów jednostek pływających przez osoby nietrzeżwe. Tak było np. w długi majowy weekend w Kołobrzegu, gdzie nie zezwolono na wyjście w morze jednostce rybackiej, bo podczas jej kontroli przez funkcjonariuszy z miejscowej Placówki SG okazało się, że szyper jest nietrzeźwy. Strażnicy przewieźli go do jednostki Policji. Alkomat wykazał u 49-letniego mężczyzny 1,76 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Dalsze czynności, zgodnie z właściwością, prowadzić będzie Policja.

  Pod koniec marca trzy kutry z nietrzeźwymi rybakami nie wyszły w morze po kontrolach, które przeprowadzili we Władysławowie i w Łebie funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Szyper i prawie wszyscy załoganci jednej z kontrolowanych jednostek byli pijani łącznie na pokładach kutrów znajdowało się 6 nietrzeźwych osób.


  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama