Puck. Hospicjum liczy na ofiarność

  Puck. Hospicjum liczy na ofiarność

  Piotr Niemkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Puckie hospicjum, jeszcze bardziej niż zwykle, liczy na ofiarność mieszkańców i swoich sympatyków. Powód? Narastające, przez wyższą stawkę podatku VAT, rachunki.

  - To tylko jeden procent, ale gdy się zsumuje wszystkie rachunki, to podwyżka miesięcznych kosztów utrzymania jest wyraźnie odczuwalna - przyznaje ks. Jan Kaczkowski, prezes Hospicjum pw. Świętego Ojca Pio. - Boję się o naszą finansową przyszłość.

  Rosnące rachunki to kłopot tym większy, że hospicjum nie dostało zwiększonego kontraktu na świadczenie swoich usług. Tak jak przed rokiem, umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia opiewa na 15 łóżek. A pokrywa tylko część kosztów utrzymania.

  - Dwadzieścia procent pokrywamy z darowizn - wylicza ks. Jan. To dla nas najważniejsze pieniądze.
  Hospicjum nie jest instytucją, która ma duże pole manewrów umożliwiających jej dochodową działalność. Stąd wyjątkowo gorące w tym roku apele o przekazywanie tej instytucji 1 procenta ze swoich podatków.

  - Wprawdzie fizycznie te środki wpływają na nasze konto w okolicach połowy roku, ale wcześniej dostajemy z urzędu informację, jakiego budżetu możemy się spodziewać - mówi prezes hospicjum. - Dzięki temu możemy bez większych perturbacji funkcjonować.

  W Pucku liczą także na... nowożeńców. To kolejne "źródło", z którego hospicjum otrzymuje w miarę stałe zastrzyki finansowe. Od pewnego czasu część par zawierających związek w tutejszych kościołach prosi swoich gości, by ci nie kupowali im wiązanek kwiatów i tak zaoszczędzone pieniądze wrzucali do skarbonki, oznakowanej logo hospicjum.

  - My nowożeńcom wypożyczamy naszą skarbonkę, nawet wolontariusza, a jak trzeba, to i również księdza - z humorem opisuje kapłan. - To chwalebne inicjatywy, których my w żaden sposób nie inspirujemy.

  Nie tylko nowożeńcy dzielą się z hospicjum pieniędzmi. Wśród darczyńców są także osoby lub pary, które w powiecie puckim świętują najrozmaitsze jubileusze.
  Po takich uroczystościach konto hospicjum zasila zwykle kilkusetzłotowa kwota.

  Przypomnijmy, że hospicjum zajmuje się chorymi terminalnie osobami w powiatach puckim oraz wejherowskim. Wolontariusze i personel medyczny opiekują się pacjentami w hospicjum stacjonarnym, a równolegle cały czas działa też hospicjum domowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama