POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Paliwa na stacjach ciągle w dół. Olej napędowy nawet za...

  Paliwa na stacjach ciągle w dół. Olej napędowy nawet za mniej niż 5 zł

  JKL

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Paliwo jest tanie, jak trzy lata temu. Średnia cena benzyny 95-oktanowej wynosi obecnie około 5,10 gr. Olej napędowy to już wydatek przeciętnie zaledwie 5 zł. Na niektórych stacjach litr kosztuje nawet znacznie mniej, około 4,80 zł. Podobnie ceny spadają w kraju.

  - W tym tygodniu sześciogroszowe spadki średnich cen krajowych dotyczyły obydwu benzyn oraz oleju napędowego. Przeciętnie litr popularnej "95" kosztuje 5,14 zł, podczas gdy tydzień temu było to 5,20 zł.
  Według danych portalu e-petrol.pl ostatni raz ze średnią ceną tego paliwa na poziomie 5,14 zł za litr mieliśmy do czynienia czterokrotnie w 2011 roku, w okresie od kwietnia do czerwca - informuje e-petrol.pl/Information Market SA.

  Tańsze paliwa na stacjach zawdzięczamy w głównej mierze spadającym cenom ropy.

  - Na rynku naftowym w najbliższym czasie na zmianę trendu się nie zanosi, ale słaba w relacji do dolara złotówka może opóźnić lub nawet uniemożliwić w tym roku obniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu 5 złotych - oceniają eksperci z e-petrol.pl.

  Nawet gdyby ceny na stacjach na trwałe nie spadły znacznie poniżej 5 zł, to jeśli utrzymają się blisko tej ceny, będzie to miało łagodzący skutek dla portfeli wielu kierowców, a także firm transportowych, które kupują dla swojego taboru diesla. Niższe koszty transportu powinny zatem korzystnie się odbić na cenach innych usług oraz produktów na sklepowych półkach.

  Z prof. Henrykiem Ćwiklińskim, ekonomistą Uniwersytetu Gdańskiego rozmawiamy o skutkach spadku cen paliw

  - Tankuje pan damochód i widzi co się dziej z cenami paliw.

  - Spadają co cieszy zapewne nie tylko mnie, ale wielu kierowców. Podążają za trendem na światowym rynku paliw.

  - Litr diesla kosztuje już 5 zł lub mniej, a tym samym mniej kosztuje transport. Możemy oczekiwac, że za tym pójdą spadki cen usług i innych towarów?

  - Możemy rzeczywiście mieć takie nadzieje. Tym bardziej, że obok spadku cen paliw pojawiło się drugie zjawisko, nowe w naszej gospodarce czyli deflacja. Efekt występowania tych dwóch zjawisk, może zaowocować pojawieniem się dodatkowych bodźców skłaniających producentów, dystrybutorów czy sprzedawców różnych artykułów i usług do konkurowania o klienta niższą ceną.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama