W Starogardzie Gdańskim nie było komu konwojować i chronić...

W Starogardzie Gdańskim nie było komu konwojować i chronić cennych dzieł sztuki. Będzie inna wystawa

Maciej Jędrzyński

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Starogardzkie Centrum Kultury nie zaprezentowało wystawy z cennymi obrazami polskich malarzy, bo nie otrzymało wsparcia ze Straży Miejskiej. Sponsor się jednak nie wycofał, będzie inna wystawa.
W Galerii A zostanie zaprezentowanych 400 zdjęć z lat 70.  i 80. ub. stulecia na ekspozycji "Starogardzian portret własny". Wernisaż

W Galerii A zostanie zaprezentowanych 400 zdjęć z lat 70. i 80. ub. stulecia na ekspozycji "Starogardzian portret własny". Wernisaż odbędzie się 6 listopada o godz. 19. Od lewej Janusz Stankowiak, dyr. SCK i Adam Haras, który kieruje Galerią A. ©m.jędrzyński

Chodzi o dzieła polskich malarzy z pierwszej połowy ubiegłego stulecia, takich jak Jacek Malczewski, Rafał Malczewski czy Stanisław Czajkowski. Wernisaż miał się odbyć w tym miesiącu, w znajdującej się w placówce Galerii A, a wstęp na wystawę byłby bezpłatny dzięki sponsorowi. Dyrektor placówki Janusz Stankowiak podał na konferencji prasowej, że zwrócił się do Straży Miejskiej o niezbędne wsparcie (konwój i ochrona wystawy w galerii) i nic nie wskazywało, że mogą być jakieś kłopoty.

- Na krótko przed planowanym wyjazdem po obrazy straż poinformowała nas, że nie jest w stanie konwojować cennych prac z prywatnych kolekcji znajdujących się w Warszawie i Katowicach, nie może też zapewnić pilnowania obrazów w nocy - mówi Janusz Stankowiak, dyrektor SCK. - Nie mogąc ponosić ryzyka, zrezygnowaliśmy z organizacji wystawy.

Komendant Straży Miejskiej Jarosław Cysarczyk: - W podanym terminie konwoju mieliśmy planowane wcześniej szkolenie. Jedynym powodem, dla którego odmówiliśmy ochrony galerii w nocy są koszty, gdyż za służby nocne trzeba wypłacić 20-procentowy dodatek. Biorąc pod uwagę dwumiesięczny okres ochrony, niestety, ze względu na ograniczone środki finansowe musiałem odmówić.
Komendant zaznacza, że zadeklarował w piśmie ochronę Galerii A w ciągu dni powszednich, jak również w niedziele i święta.

Czy w takim razie placówka mogłaby zwrócić się o pomoc na przykład do policji? Jak poinformowano nas w starogardzkiej komendzie policji, ochrona obrazów nie wchodzi w rachubę, gdyż takiej możliwości nie przewidują przepisy prawa.

Mimo problemów, sponsor nie wycofał się i wsparł inną wystawę. W czasie konferencji poinformowano, że zamiast obrazów w Galerii A zostanie zaprezentowanych 400 zdjęć z lat 70. i 80. ub. stulecia na ekspozycji "Starogardzian portret własny". Wernisaż odbędzie się 6 listopada o godz. 19.

W kuluarach, niektórzy doszukują się w całej tej sprawie podtekstów związanych z wyborami. Jakich? - CZYTAJ więcej na ten temat w e-wydaniu gazety

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ochrona

zyga (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Odmowa konwoju i ochrony obrazów to decyzja Straży Miejskiej? A kto decyduje o tym co oni mją robić? Kto im przyznaje finanse na działalność? Już odpowiedam RADA MIASTA ,to Panowie radni o tym...rozwiń całość

Odmowa konwoju i ochrony obrazów to decyzja Straży Miejskiej? A kto decyduje o tym co oni mją robić? Kto im przyznaje finanse na działalność? Już odpowiedam RADA MIASTA ,to Panowie radni o tym decydują a nie strażnicy!!!!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Plan lupienia wszystkich za wszystko swiety jak pacierz.

Krol KiK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Bo kto byw tym czasie mandaty wystawial i obslugiwal fotoradary?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

StG (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

.... bo "straż przyboczna prezydenta" nie jest dla mieszkańców tylko na mieszkańców. Taki jest sens jej istnienia i utrzymywania przez podatnika.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo