Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić Żuławy przed powodzią? Remontują ostrogę na Wiśle

Tomasz Chudzyński
Montaż elementów falochronu przy ujściu rzeki Wisły do morza. Ma zabezpieczyć region przed zalaniem. To kolejna w ostatnich miesiącach inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław.
Montaż elementów falochronu przy ujściu rzeki Wisły do morza. Ma zabezpieczyć region przed zalaniem. To kolejna w ostatnich miesiącach inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. RZGW
Kolejna inwestycja ma zabezpieczyć Żuławy przed powodzią. Zniszczona w ostatnich latach przez lodową krę tzw. ostroga na Wiśle w okolicach śluzy Gdańska Głowa i mostu w Kiezmarku będzie remontowana.

Okolice ujścia Wisły do morza mają newralgiczne znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu. Tworzące się na tym odcinku rzeki zatory lodowe stanowiły jedno z największych zagrożeń powodziowych. Powodem ich powstania było spłycenie dna naniesionymi przez wodę osadami w okolicach ujścia rzeki do morza, powodujące w konsekwencji spiętrzanie wody, np. na wysokości mostu w Kiezmarku. Usunięcie tego zagrożenia, czyli pogłębienie rzeki do 2,5 m na ostatnim odcinku, wraz z modernizacją falochronów, stało się jednym z najważniejszych punktów programu Kompleksowego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław.

Inwestycję tę RZGW prowadził od 2011 roku. Wiosną tego roku zbudowano nowy, 200-metrowy odcinek falochronu, tzw. kierownicy. Falochron zanurza się na głębokość 2,2 m pod wodę. Całość powstała ze specjalnie przygotowanych betonowych prefabrykatów. Niektóre z nich osiągają ciężar niemal 50 ton. Konstrukcja przypomina olbrzymią betonową skrzynię wypełnioną piachem.

- Poszczególne elementy konstrukcji muszą być odporne na napór lodu i umożliwić odprowadzenie kry spływającej Wisłą w głąb Zatoki Gdańskiej - wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz z RZGW w Gdańsku.

Przy samym ujściu większość prac jest zakończona (koszt ok. 4 mln zł). Teraz ma się rozpocząć przebudowa ostrogi, specjalnie uformowanego i umocnionego nasypu ziemnego (urządzenia takie budowane są w poprzek nurtu rzeki) kilka kilometrów dalej. Ma zapobiegać spłycaniu koryta rzek i podmywaniu brzegu. Podobnych urządzeń jest na całej długości Wisły ponad tysiąc, część znajduje się w fatalnym stanie.

- Na ostrodze powstanie specjalna drewniana palisada, nasyp ziemny zostanie uzupełniony i zabezpieczony matami faszynowymi oraz podwodnym kamiennym narzutem - dodaje Bogusław Pinkiewicz. - Górna część będzie wyłożona kostką brukową.
W tym roku ma się zakończyć opracowanie koncepcji ochrony Nowego Dworu Gdańskiego, szczególnie narażonego na zalanie. RZGW pomaga holenderska firma Arcadis.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki