Gdańsk: Jest już Karta Dużej Rodziny

  Gdańsk: Jest już Karta Dużej Rodziny

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rodzina Radtke to jedna z pierwszych, które odebrały kartę

  Rodzina Radtke to jedna z pierwszych, które odebrały kartę ©Tomasz Bołt

  Darmowe przejazdy komunikacją miejską, bezpłatny wstęp do oliwskiego zoo w każdą pierwszą sobotę miesiąca i 20 proc. rabatu na weekendowe spektakle w Miejskim Teatrze "Miniatura". To prezent, jaki wszystkim gdańskim rodzinom wielodzietnym zafundowały władze miasta. W piątek zaczęto wydawanie Karty Dużej Rodziny, czyli dokumentu, który rodzinom z trójką i więcej dzieci gwarantuje ulgi.
  Rodzina Radtke to jedna z pierwszych, które odebrały kartę

  Rodzina Radtke to jedna z pierwszych, które odebrały kartę ©Tomasz Bołt

  Już pierwszego dnia swe karty odebrało 500 rodzin. Mogą je otrzymać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

  - To pionierski program w skali kraju. Liczymy, że z czasem ulg będzie coraz więcej, a do programu przyłączą się także firmy prywatne - mówi prezydent Paweł Adamowicz. Urzędnicy prowadzą już w tej sprawie rozmowy m.in. z Gdańską Organizacją Turystyczną, kinami i szkółką narciarską.
  Inicjatywa wyszła od Związku Dużych Rodzin 3+, który już ponad rok temu przekonywał do karty władze miasta. - W końcu się udało! Rodziny wielodzietne mogą już świętować i pojawiać się w miejscach, które często były poza ich zasięgiem - cieszy się Dariusz Radtke, przewodniczący ZDR 3+.
  Jak podkreślają państwo Radtke, rodzice sześciorga dzieci, przyznanie kart to dla rodzin wielka ulga, nie tylko finansowa. - To także docenienie trudu włożonego w wychowanie dzieci. Wcześniej czuliśmy, że jesteśmy poza marginesem, bo nie było nas stać na wiele rzeczy. Teraz to się zmieni - mówi Krystyna Radtke. - Już nie trzeba będzie liczyć każdego grosza, by zaplanować wspólny wyjazd do dziadków.

  Jej dzieci najbardziej cieszą się z darmowego wstępu do zoo. Wcześniej odwiedzały je tylko od święta - raz do roku lub nawet rzadziej. Podobne karty sprawdzają się już np. w Warszawie, Łodzi czy Wrocławiu. Gdańską od innych odróżnia to, że o jej przyznaniu nie decyduje kryterium dochodowe. Na podobne luksusy nie mogą na razie liczyć rodziny wielodzietne z Gdyni i Sopotu. W Gdyni jest, co prawda, bilet na darmowe przejazdy - ale jeden na całą rodzinę. W Gdańsku natomiast każdy członek rodziny dostaje swoją imienną kartę, by mógł z niej korzystać nie tylko w towarzystwie rodziców czy rodzeństwa.

  Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, nie wyklucza zmian. - Jesteśmy otwarci na pomysły i propozycje rodzin wielodzietnych, ale by było o czym rozmawiać, muszą najpierw wyjść z taką inicjatywą - zaznacza Guć.

  Wprowadzenie Karty Dużych Rodzin rozważa też Sopot, ale decyzje jeszcze nie zapadły.

  Jak zapewnić sobie prawo do zniżek
  Żeby otrzymać kartę, trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić w punktach obsługi klienta ZTM przy ul. Witosa 12, Grunwaldzkiej 8 i Na Stoku 49. Druk wniosku jest do pobrania na miejscu oraz w internecie na stronach www.ztm.gda.pl lub www.mops.gda.pl. Do wypełnionego i podpisanego wniosku należy dołączyć podpisane zdjęcia członków rodziny oraz zapłacić kaucję - 10 zł za każdą kartę. Składając wniosek, trzeba mieć przy sobie dokumenty potwierdzające, że rodzina jest wielodzietna (dowód osobisty, aktualne legitymacje szkolne lub studenckie dzieci, w przypadku 4-6-latków akty urodzenia). Rodziny zastępcze muszą mieć postanowienie sądu lub umowę z prezydentem o ustanowieniu rodziny. W przypadku rodzinnych domów dziecka potrzebne jest zaświadczenie ośrodka pomocy społecznej.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   gda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 52

   niestety tylko gdańszczanie :( propnuję udać się w pruszczu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub wydz. spraw obywatelskich w urzędzie i zapytać- może podpowiedzą o co wielodzietne rodziny...rozwiń całość

   niestety tylko gdańszczanie :( propnuję udać się w pruszczu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub wydz. spraw obywatelskich w urzędzie i zapytać- może podpowiedzą o co wielodzietne rodziny mogą się ubiegać w pruszczu.na pewno są jakieś przywileje dla takich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   duza rodzina

   pruszczanka mama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 82

   jestem mama trojki dzieci wychowuje je sama.dzieci w wieku szkolnym;12 , 7,i 2 latka.mieszkam w pruszczu-gd. prosze o wyjasnienie czy moge sie ubiegac okarte duzej rodziny. czy to tylko przywilej...rozwiń całość

   jestem mama trojki dzieci wychowuje je sama.dzieci w wieku szkolnym;12 , 7,i 2 latka.mieszkam w pruszczu-gd. prosze o wyjasnienie czy moge sie ubiegac okarte duzej rodziny. czy to tylko przywilej dla ,,rdzennych gdanszczan,,?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karta

   TATA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 84

   BRAWO DLA MIASTA.W KOŃCU KONKRETNE DZIAŁANIE W KIERUNKU RODZIN WIELODZIETNYCH.JEST NAS POLAKÓW CORAZ MNIEJ I PRZERAŻA MNIE PERSPEKTYWA POLSKI ZA 20 LAT PEŁNEJ RODOWITYCH TURKÓW I CHIŃCZYKÓW.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama