Festiwal Windowisko 2014 w Gdańsku. Sztuki Stanisława...

  Festiwal Windowisko 2014 w Gdańsku. Sztuki Stanisława Miedziewskiego najlepsze

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Olsztyński Biały Teatr przyjechał do Gdańska na Festiwal Windowisko z przedstawieniem "Odloty"
  1/2
  przejdź do galerii

  Olsztyński Biały Teatr przyjechał do Gdańska na Festiwal Windowisko z przedstawieniem "Odloty"
  ©przemek świderski

  Na tegorocznym gdańskim festiwalu Windowisko wystąpiło dziesięć teatrów. Grand Prix, nagroda dla reżysera i nagroda aktorska dla sztuk Stanisława Miedziewskiego.
  W organizowanym w Gdańsku od szesnastu lat Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko do konkursu tym razem przystąpiło dziesięć teatrów z ośmiu miast. Tegoroczną imprezę zdominował teatr jednego aktora, a triumfatorem imprezy okazał się reżyser Stanisław Miedziewski.

  Wyreżyserowany przez niego monodram "Diva" publiczność przyjęła wprost owacyjnie. Jury przyznało spektaklowi dwie z trzech regulaminowych nagród: Grand Prix - Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska - Gdańskie Stypendium Teatralne dla najlepszego reżysera festiwalu.


  Wioleta Komar - aktorka słupskiego Teatru Rondo - wciela się w "Divie" w postać Nory Sedler, światowej sławy śpiewaczki operowej. Bohaterka sztuki w roku 1941 znalazła się w transporcie deportowanych do getta w Łodzi grupy żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Nora, tak samo jak inne więźniarki, była w obozie ofiarą najbardziej okrutnych występków oficerów z Gestapo. Na scenie opowiada obozowe, straszliwe przejścia. Opowiada przejmująco, wyjaśniając, dzięki czemu uniknęła komory gazowej. Oto pewien hauptsturmführer uwielbiał jej niepowtarzalny głos w prezentowaniu arii z oper Verdiego i Pucciniego. Nora, wracając do tych dramatycznych wspomnień, nie traci krytycznego spojrzenia na powojenne nihilistyczne zobojętnienie na ludzkie losy z czasów pogardy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama