Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo sprawiedliwości ma pomysł, jak opróżnić więzienia

Jacek Wierciński
Krzysztof Kapica/ archiwum PP
Na Pomorzu w więzieniach i aresztach śledczych jest prawie 4400 osób. Cykl specjalnych szkoleń przekonać ma sędziów, by - zamiast za kratki - częściej nakazywali skazanym prace społeczne, nakładali na nich grzywny i wyroki w zawieszeniu.

W Polsce na prawomocne kary bezwzględnego więzienia skazywanych jest co roku ok. 40 tysięcy osób. Mniej więcej jeden na dwadzieścia takich wyroków skazujących zapada na Pomorzu. W więzieniach i aresztach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku przebywa 4163 skazanych i tymczasowo aresztowanych. Choć liczba ta maleje w ostatnich latach, problemem wciąż są koszty utrzymania więzień i brak efektywnej resocjalizacji. Stąd pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, by ograniczyć liczbę wyroków "izolacyjnych", czyli oznaczających więzienie.

Czytaj też: Zakład Karny w Sztumie. Jak narkotyki trafiały do więzienia?

- Jednym z zakładanych rezultatów jest zwiększenie proporcji kar nieizolacyjnych wśród orzeczeń przynajmniej o 10 procent. Pamiętajmy jednak, że resort nie może nakazywać sędziom zmian orzekanych kar, a ewentualnie wskazywać na korzyści płynące z takiego orzecznictwa - mówi Roman Kaczor, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wart ponad 10 milionów złotych w 85 procentach finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego projekt ministerstwa nie do końca przekonuje ekspertów.

- To pomysł ze wszech miar słuszny. Oznacza poważne ograniczenie zarówno kosztów orzekania, jak i odbywania kary czy przywracania społeczeństwu skazanych po zakończeniu odsiadki - wymienia prof. Wojciech Cieślak, karnista z Uniwersytetu Gdańskiego. Dodaje jednak: - Problemem są przyzwyczajenia sędziów, których nauczyli się od swoich patronów. Zwróćmy uwagę, że resort w toku szkoleń chce wysoko wykwalifikowanym ludziom opowiadać o rozwiązaniach, które doskonale znają. Nie wiem, czy kosztowny norweski program to najlepszy sposób na zmianę. Być może powinniśmy czerpać z innych skandynawskich rozwiązań, choćby "weekendowego systemu odbywania kary". "(...)

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki