Program "dobrych praktyk" i Przyjazny Pokój Przesłuchań w...

  Program "dobrych praktyk" i Przyjazny Pokój Przesłuchań w Sądzie Okręgowym w Gdańsku [ZDJĘCIA]

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przyjazny Pokój osobie przesłuchiwanej zapewnić ma możliwie największy komfort i poczucie bezpieczeństwa.
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat.prasowy

  Po raporcie Fundacji Court Watch Polska, pomorskie sądy chcą walczyć z nie najlepszym wizerunkiem. Pomóc mają tabliczki, szkolenia dla pracowników i... Przyjazny Pokój Przesłuchań.
  Na początku października pisaliśmy o krytycznym wobec pomorskich sądów raporcie opartym o pracę wolontariuszy. Do publikacji i samego dokumentu odniósł się wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, który przekonuje, że nieprawidłowości to "przypadki incydentalne", a sądy intensywnie pracują nad poprawą warunków przyjmowania petentów.


  - Sformułowane w raporcie (Fundacji Court Watch Polska "Obywatelski Monitoring Sądów 2013/14") uwagi i rekomendacje - tak w stosunku do Sądu Okręgowego w Gdańsku, jaki i pozostałych sądów - nie tylko bowiem pomagają wychwycić i odpowiednio szybko zareagować na zaobserwowane nieprawidłowości, ale także uczulają na problemy mogące się pojawić w przyszłości, po raz kolejny przypominają o tym, co najważniejsze: o służebnej roli sądownictwa wobec społeczeństwa - napisał w odpowiedzi na raport i artykuł w "Dzienniku Bałtyckim" Rafał Terlecki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  Szef Sądu Okręgowego zaznaczył, że (...) od początku roku wdrożony został program "dobrych praktyk". Jego elementy to m.in. lepsze oznaczenie budynków (m.in. mapy i tabliczki), szkolenia z zasad obsługi interesantów nie tylko dla pracowników informacji, wprowadzenie identyfikatorów, kodeksu etyki pracowników oraz ankiet badających satysfakcję interesantów.

  Ostatnio w siedzibie sądu przy ul. 3 Maja otwarty został też Przyjazny Pokój Przesłuchań.
  - Tego typu pokoje są niezastąpione w przypadku, gdy organy wymiaru sprawiedliwości mają do czynienia z osobami, które mogą być słuchane tylko jeden raz - dziećmi, ale także np. dorosłymi ofiarami przestępstw na tle seksualnym. Pokój wyposażony jest w lustro pozwalające na obserwację pomieszczenia bez kontaktu wizualnego z osobami w nim przebywającymi, popularnie zwane lustrem weneckim oraz specjalistyczny sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu przesłuchania - tłumaczy Terlecki.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama