Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "dobrych praktyk" i Przyjazny Pokój Przesłuchań w Sądzie Okręgowym w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
Przyjazny Pokój osobie przesłuchiwanej zapewnić ma możliwie największy komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Przyjazny Pokój osobie przesłuchiwanej zapewnić ma możliwie największy komfort i poczucie bezpieczeństwa. mat.prasowy
Po raporcie Fundacji Court Watch Polska, pomorskie sądy chcą walczyć z nie najlepszym wizerunkiem. Pomóc mają tabliczki, szkolenia dla pracowników i... Przyjazny Pokój Przesłuchań.

Na początku października pisaliśmy o krytycznym wobec pomorskich sądów raporcie opartym o pracę wolontariuszy. Do publikacji i samego dokumentu odniósł się wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, który przekonuje, że nieprawidłowości to "przypadki incydentalne", a sądy intensywnie pracują nad poprawą warunków przyjmowania petentów.

- Sformułowane w raporcie (Fundacji Court Watch Polska "Obywatelski Monitoring Sądów 2013/14") uwagi i rekomendacje - tak w stosunku do Sądu Okręgowego w Gdańsku, jaki i pozostałych sądów - nie tylko bowiem pomagają wychwycić i odpowiednio szybko zareagować na zaobserwowane nieprawidłowości, ale także uczulają na problemy mogące się pojawić w przyszłości, po raz kolejny przypominają o tym, co najważniejsze: o służebnej roli sądownictwa wobec społeczeństwa - napisał w odpowiedzi na raport i artykuł w "Dzienniku Bałtyckim" Rafał Terlecki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Szef Sądu Okręgowego zaznaczył, że (...) od początku roku wdrożony został program "dobrych praktyk". Jego elementy to m.in. lepsze oznaczenie budynków (m.in. mapy i tabliczki), szkolenia z zasad obsługi interesantów nie tylko dla pracowników informacji, wprowadzenie identyfikatorów, kodeksu etyki pracowników oraz ankiet badających satysfakcję interesantów.

Ostatnio w siedzibie sądu przy ul. 3 Maja otwarty został też Przyjazny Pokój Przesłuchań.
- Tego typu pokoje są niezastąpione w przypadku, gdy organy wymiaru sprawiedliwości mają do czynienia z osobami, które mogą być słuchane tylko jeden raz - dziećmi, ale także np. dorosłymi ofiarami przestępstw na tle seksualnym. Pokój wyposażony jest w lustro pozwalające na obserwację pomieszczenia bez kontaktu wizualnego z osobami w nim przebywającymi, popularnie zwane lustrem weneckim oraz specjalistyczny sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu przesłuchania - tłumaczy Terlecki.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki